Naschmarkt

Náš poslední den dovolené byl tu! Plán zněl jasně: musíme vidět Naschmarkt! Kulturní památky, kostely, radnice, zámky… to je ve všech městech tak trochu stejné, ale my se těšili na místo s atmosférou, kterou jen tak někde nezažijete. Oba průvodci, které jsem ulovila v knihovně, nám návštěvu Naschmarktu vřele doporučovali. Jedná se o obrovský pruh stánků a restaurací, který se rozkládá v dálce přes 500 metrů nedaleko Karlsplatzu. Je to na první pohled gurmánský ráj :-). Najdete tu všechny možné druhy ovoce i zeleniny (i takové, o kterých jste nikdy neslyšeli a o kterých jste si mysleli, že vůbec neexistují :D), koření všech možných i nemožných druhů, maso, ryby, mraky různých sýrů, lahůdek, pomazánek, sladkého i slaného… všude tolik lákadel – a to máme rádi :D! Je to místo, kde se dá bez problémů strávit celý den.

naschmarkt_2

naschmarkt_3

naschmarkt_4

Nakonec to bylo i jediné místo, kde jsme nakoupili nějaké suvenýry… tedy gastronomické suvenýry :D. V jednom indickém krámku jsme vybrali pár vánočních dárků pro rodinu, několik čajů s originálními příchutěmi a pro nás domů pytlík kardamonu. Je to aromatické koření, které se používá k přípravě masaly a u nás jsem ho zatím nikde nesehnala. Už ho mám i otestované a tímto všechny své věrné čtenáře zvu na šálek výborné masaly podle starého indického receptu ;-)!

naschmarkt_5

U stánků jsme ochutnali taky vynikající falafel a místo zákusku jsme si koupili pytlík tureckého medu. Ach, to blaho! Gastroturistika je stejně nejlepší :D! Pokud vás okukování stánků a ochutnávání dobrot omrzí, můžete se vydat na procházku k nedalekému Karlskirche, který prý patří k nejkrásnějším barokním kostelům ve Vídni. Na mohutných sloupech v průčelí jsou vyobrazeny výjevy ze života svatého Karla Boromejského.

naschmarkt_6

Další památkou v blízkosti Naschmarktu, kterou byste neměli minout, je zámek Belveder s překrásnými zahradami, odkud je hezký výhled na město.

naschmarkt_8

naschmarkt_9

Posledním místem, které stojí za povšimnutí a nachází se od Naschmarktu coby kamenem dohodil, je Majolikahaus, dílo Otto Wagnera s nepřehlédnutelnou fasádou.

naschmarkt_1

No, a to je téměř konec rakouské pohádky :-). Na závěr jsme si dali už jen trochu toho konzumu v podobě návštěvy vídeňského Primarku, obchodu, kolem kterého je příliš mnoho povyku. Ale za ty peníze jsme si tam něco málo pokoupili, tak jsem zvědavá, jestli to vydrží aspoň do prvního oprání :D.

Na závěr už bych snad jen dodala pár malých postřehů. Rakousko je opravdu nebývale čistá země – v přírodě se s pohozeným odpadkem skutečně nesetkáte. I města a vesnice působí upraveným a čistým dojmem. Kvalitu rakouských silnic tady asi zmiňovat vůbec nemusím – co mě však překvapilo je absence billboardů kolem cest. Kdybychom tohle zavedli i u nás, krajina by najednou taky byla mnohem čistší! Jinak mi ale tyhlety německý národy přijdou jako takoví psí čumáci :D… no asi jako my Češi – nemáme si moc co vyčítat, ty roky strávený ve společným státě se nezapřou 8-). Příště asi budeme muset jet někam do tepla, kde se všichni mají sluníčkově :-). Tak se taky mějte a zase někdy příště na toulkách ;-)!

2 komentáře u „Naschmarkt“

  1. Tak to byla vážně povedená dovolená, přesně podle mého gusta – trocha přírody, trocha kultury, trocha konzumu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *