Znovu na jihu

Už zase nás to tam táhne. Na jih, za vínem, za Pálavou na obzoru. Vzpomínka na tropický víkend, o kterém jsme si mysleli, že bude v tomto létě raritou a místo toho se protáhnul na celý tropický měsíc :-). Od nápadu k činu tentokrát chybělo velmi málo – během chvilky jsme se rozhodli, zavolali do prvního penzionu a když nám řekli, že mají volno, okamžitě jsme kývli. A jelo se do Znojma!

zase_na_jihu_4

Znojmo je překrásné. Pokud jste tam, stejně jako já, dosud nebyli, určitě to napravte. Pyšní se půvabným historickým centrem, výhledem na údolí řeky Dyje i unikátní románskou rotundou svaté Kateřiny. U ní jsme také zahájili náš turistický okruh. Rotunda je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě a je veřejnosti přístupná pouze v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru. My bohužel neměli štěstí a za naší návštěvy byla zavřená. I tak ale stojí za podívání, už kvůli tomu překrásnému výhledu do okolí! Rotunda je součástí komplexu znojemského hradu a v jejím těsném sousedství se nachází také pivovar, který momentálně prochází rekonstrukcí.

zase_na_jihu_1

K další významné znojemské dominantě patří kostel svatého Mikuláše, který zaujme svým interiérem – především originální barokní kazatelnou ve tvaru zeměkoule.

zase_na_jihu_2

Až vás procházky malebnými křivolakými uličkami centra unaví, posaďte se do stínu radniční věže. Nejen že budete mít přímý výhled na další místní zajímavost, ale navíc se tu nachází výborná kavárnička, kde dělají lahodnou domácí limonádu. Pozdně gotická radniční věž má velmi zajímavou věžičkovou střechu, která byla původně kryta břidlicí. Většina nosných trámů pod střechou věže je dosud původních – starých přes 500 let!

zase_na_jihu_3

Naprosto unikátní atrakcí, kterou jen tak někde neuvidíte, je tajemné znojemské podzemí. Labyrint podzemních chodeb je dlouhý cca 25 km a byl vybudován opravdu důmyslně – včetně kouřovodů, studní a větracích šachet. Vznikal už od 14. století a v dobách válek a obléhání představoval pro místní obyvatele důležité útočiště. Můžete si vybrat rovnou ze tří tras, kterými se do podzemí můžete vydat. My jsme šli trasu č. 1, která je zakončena degustací vína O:-). Nově se teď ale otevřely také dvě adrenalinové trasy, které absolvujete už se speciálním vybavením a v poněkud stísněnějším prostoru – zkrátka nic pro klaustrofobiky. Trasu č. 1 ale můžeme doporučit každému a rozhodně si při návštěvě Znojma nenechte tyto podzemní prostory ujít!

zase_na_jihu_5

Ve Znojmě bylo prostě báječně a už teď se těšíme, že se tam zase vrátíme. Možná hned na podzim, na burčákové slavnosti ;-).

Jedna myšlenka na “Znovu na jihu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *