Z říjnové knihovničky

Ve čtenářské rubrice se mi tento měsíc sešla taková hezká stylová dvojice – King a Gott :-)).

Stephen King – Osvícení

Letos v létě jsem se konečně odhodlala ke zhlédnutí slavného Kubrickova hororu, a tak bylo setkání s literární předlohou Stephena Kinga jen otázkou času. Sama teď nevím, jestli prohlásit, že Kubrickovo Osvícení je jednou z mála světlých výjimek, kdy filmové zpracování překonalo svou knižní předlohu. Kniha je podrobnější, více se zaobírá dětstvím a obecně minulostí hlavních hrdinů a činí z nich tak zajímavější postavy, než jakými jsou ve filmu. Takové pocity hrůzy jako Kubrickův snímek ve mně ale nevyvolala. Kingův závěr je pak na rozdíl od filmu trochu „happy endový“. Ať už se rozhodnete seznámit se s tajemným příběhem hotelu Overlook v jakékoliv podobě, můžu vám Osvícení jen doporučit. Je to pravá hororová klasika, která vám za ponurých podzimních večerů přivodí pořádné mrazení v zádech. A pro jistotu doporučuju dopřávat si tento zážitek tehdy, když zrovna nejste sami doma ;-)!

z_rijnove_knihovnicky_1

Rostislav Sarvaš – Jak to vidí Gott

Málokdy se mi stane, že bych v naší domácí knihovničce objevila nějakou perlu, ovšem tuto knihu s podtitulem Rozhovor na lodi jsem si přečetla skutečně se zájmem. Jednak mám pocit, že s Karlem Gottem už dneska interview nikdo moc nedělá a navíc tento rozhovor pochází z počátku 90. let, a je tak zároveň zajímavým svědectvím o duchu té doby. Kniha je rozdělena do několika kapitol (dnů), z nichž každá volně krouží kolem určitého tématu. Krom překvapení, jak dobře se Gott orientuje ve světové politice, interview přináší i několik velice vtipných pasáží, např. když Kája vypráví o tom, jak zkusil poprvé LSD nebo nevybíravě kritizuje módní vkus Phila Collinse :-D. Fanoušky jistě potěší i bohatá fotografická příloha. Osobně jsem se o našem Zlatém Slavíkovi dočetla spoustu nových informací, a přestože se nejedná o klasickou biografii, můžu knihu doporučit každému, koho život a názory Karla Gotta zajímají. No a pro Kájovy fanoušky je to samozřejmě „must read“ záležitost ;-).

z_rijnove_knihovnicky_2

2 komentáře u „Z říjnové knihovničky“

  1. Jů, díky za tip na Karla! 🙂 Osvícení jsou klasika, souhlasím, že film je v tomhle případě hodně dobře zpracovaný, taky je to asi jediný hororový film, který snesu 😀

  2. Jestli sneseš Osvícení, Pavli, tak už sneseš všechno :-D!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *