V jižních Čechách

Tahle dovolená nám jen tak spadla do klína – jednoho hezkého dne jsem se vracela z Prahy do Brna a na sedadle SA busu jsem si všimla reklamního letáčku se soutěží, kterou pořádal web Kudy z nudy. Každý účastník soutěže prý získá knihu s tipy na výlety. A protože mě znáte a víte, jakej jsem knižní hraboš, je vám asi jasné, že jsem neodolala a zúčastnila se. Na podzim mi poštou přišla krásná knížka, ze které k mému překvapení vypadnul voucher na dvě noci pro dvě osoby v luxusním hotelu v Českém Krumlově. A tak jsme jeli :-).

v_jiznich_cechach_2

Cestou jsme navštívili České Budějovice s jejich krásným náměstíčkem, zašli si na oběd do Masných krámů, na Budwárek a pak ještě na kafíčko a banánový shake. A vůbec to byla hrozně žravá dovolená, to vám povím :D! Oběd jsme pak spálili výšlapem 225 schodů na Černou věž, odkud je krásný výhled široko daleko.

v_jiznich_cechach_1

Pobyt v Krumlově jsme si moc užili. Jednak byl hotýlek opravdu nóbl, velice příjemný personál a kufr nám na pokoj dokonce odnesl „panoš“, z čehož jsme byli dost vedle :D. Navíc jsme v Krumlově vždycky spali v kempu, takže tentokrát jsme se konečně cítili jako turisti a ne jako vodáci (a nenapršelo nám do stanu). Voucher zahrnoval i bohaté snídaně, takže o nás zkrátka bylo po všech směrech dobře postaráno.

Krumlov je krásný za každého počasí, což se potvrdilo i tentokrát a i když nám občas trochu poprchalo, stálo to zato. Navštívili jsme zámecké barokní divadlo, ateliér Seidel (což byl mimochodem právě jeden z doporučovaných tipů na Kudy z nudy), zašli jsme si na prohlídku i do pivovaru Eggenberg a když už jsme nevěděli coby, také do Muzea tortury :D…

v_jiznich_cechach_4

v_jiznich_cechach_5

v_jiznich_cechach_3

Líbilo se nám všude, ale kdybych měla jedno místo vyzdvihnout, byl by to určitě pivovar, jehož prohlídka byla velmi vtipná a zajímavá, navíc za hubičku a mohli jste si k ní zaplatit i ochutnávku, což jsme bohužel nevyužili, protože jsme ten den odjížděli autem do Třeboně. Nakoupili jsme si ale aspoň nějaké lahváčky s sebou a musím říct, že byly fakt vynikající. Eggenberg je pro mě rozhodně jedno z top českých piv :-)!

v_jiznich_cechach_7

Oproti tomu pro nás byl vychvalovaný Fotoateliér Seidel trochu zklamáním. Expozice je velice rozsáhlá a zajímavá, ale výklad byl bohužel velmi rychlý a tempo prohlídky nám neumožnilo všechno si důkladně prohlédnout a pročíst. I tak jsme si ale celý Krumlov moc užili a když došlo i na slibovaný oběd Na Louži, odjížděli jsme naprosto spokojení O:-)!

v_jiznich_cechach_6

Protože 3 dny nám na dovolenou na druhé straně republiky přišly málo, zarezervovali jsme si následně ještě ubytování na 2 noci v Třeboni. Cestou jsme se rozhodli navštívit také Trhové Sviny, kde se nachází Buškův hamr. K našemu velkému překvapení se tam ten víkend právě odehrávaly Kovářské dny, což zahrnovalo staročeský jarmark, ukázky kovářských řemesel a další kulturní program. Ujít jsme si nenechali ani prohlídku hamru, kvůli které jsme sem původně přijeli. Buškův hamr se řadí k posledním funkčním hamrům, které můžete v Čechách najít a jedná se o kovářskou dílnu poháněnou vodním kolem. Expozice je velice zajímavá a určitě toto místo doporučuji k návštěv. Už kvůli těm báječným domácím klobáskám, kterým jsme samozřejmě nemohli odolat O:-)!

v_jiznich_cechach_8

Navečer jsme dorazili do Třeboně, kde jsme měli zajištěno ubytování přes Airbnb v krásném jihočeském stavení. Jen co jsme si po cestě trochu odpočinuli, vyrazili jsme na procházku do města a taky na večeři do vyhlášené rybí restaurace Šupinka. (Jestli máte pocit, že jsme na dovolené pořád jenom jedli, je to celkem správná představa :D.) Je to velice příjemný podnik s pozorným personálem a hlavně samýma rybíma dobrotama na jídelním lístku. My jsme si vybrali z týdenní nabídky „kapra podle Petra Voka“ a můžeme jen doporučit!

v_jiznich_cechach_9

Na druhý den už jsme se vydali do centra ulovit kešku, která nás měla provést po všech třeboňských zajímavých místech. Při procházce známými zákoutími jsem zavzpomínala na naši dámskou jízdu, od které uběhlo už tolik let, že to sem ani nebudu psát :-)! Třeboň je pořád stejně krásná, jako si ji pamatuju. A před infocentrem mají teď novou atrakci – tabuli, která vás vyfotí a snímek pak najdete na webu města, takže můžete místo pohlednice poslat domů svou fotku nebo ji rovnou nasdílet na fejsbuk. Doba prostě pokročila :D!

v_jiznich_cechach_10

Na překrásném třeboňském náměstí jsme si pak zašli na dobrý oběd (opět rybí) a na kávičku. Domů jsme taky nakoupili nějaké ty lázeňské oplatky, které tu prodávají v hrozně hezkých malovaných krabičkách.

v_jiznich_cechach_11

Dva dny v Třeboni utekly jak voda a už byl čas vydat se domů. Na zpáteční cestě jsme si ještě udělali zastávku v Jindřichově Hradci. Na hrad už jsme zajít nestihli, ale aspoň jsme vystoupali na městskou věž a porozhlédli se po okolí, abychom si vryli do paměti, jak je tady v jižních Čechách krásně :-)!

v_jiznich_cechach_12

2 komentáře u „V jižních Čechách“

  1. Moc hezký článek, jižní Čechy mám taky na seznamu míst, kam se chci znovu podívat, možná příští léto… 🙂 A s tím jídlem na dovolené, mám pocit, že poslední dobou kamkoliv jedeme, taky tam krom chození hlavně všude jíme 😀

  2. Shodou okolností jsem tenhle týden jižní Čechy navštívila znovu, tentokrát pracovně. A stále je tam co objevovat :-). A s tím jídlem je to pravda – ale ono už to k té dovolenkové pohodě tak nějak patří :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *