Discovering London

Na náš první den v Londýně jsme si naplánovali okruh po pravděpodobně nejslavnějších místních památkách. Nejprve jsme metrem zamířili na Picadilly Circus s populární soškou Erose. Okolí fontánky mi sice přišlo poněkud špinavé a zaplivané, ale jinak mě atmosféra místa nadchnula – obrázek, který se nám naskytnul, byl prostě jako vystřižený z učebnice angličtiny pro střední školy :D! Navíc všude kolem projížděl jeden doubledecker za druhým.

Picadilly Circus
Picadilly Circus

Z náměstí Picadilly jsme se pomalu vydali po Regent Street směrem k National Gallery, do níž jsme jen krátce nahlédli, ale nechtěli jsme se příliš zdržovat v interiéru, když bylo venku tak hezky.

V National Gallery
V National Gallery

Pokračovali jsme tedy až na Trafalgar Square, kde tou dobou uklízeli pozůstatky nějakého festivalu. Z toho důvodu nemáme zrovna dvakrát výstavní fotky tohoto jinak jistě překrásného náměstí. Ujistili jsme se, že zde skutečně stojí admirál Nelson, a vydali se po reprezentativní třídě The Mall, směřující přímo k Buckinghamskému paláci.

Trafalgar Square
Trafalgar Square

The Mall lemuje St. James’s Park. Pohled do svěží zeleně mě zlákal a navíc to vypadalo, že výměnu stráží už stejně nestihneme (podle průvodce měla začínat v 11 a blížilo se už poledne), rozhodli jsme se tedy na chvíli zakempit na lehátkách v parku.

Odpočinek v St. James's Parku
Odpočinek v St. James’s Parku

Když jsme se o něco později zvedli a vrátili se z parku zpět na The Mall, všimli jsme si, že všichni turisté se najednou ze silnice stáhnuli k jejímu okraji a úplně vepředu u Buckinghamského paláce řídí situaci londýnská policie. Zvědavě jsme si tedy stoupli na okraj chodníku a čekali, co se bude dít. Doufala jsem, že okolo třeba projede nějaký člen Royal family :D. Tolik štěstí jsme sice neměli, ale podařilo se nám nakonec stihnout onu výměnu stráží, o které jsme si mysleli, že už je dávno po ní.

Vojáčci
Vojáčci

U Buckinghamského paláce bylo samozřejmě spoustu turistů. Místo je to určitě zajímavé a stojí za návštěvu, ale popravdě tam krom těch vojáčků není nic moc k vidění. Ještě pár fotek v rozkvetlém záhonku a už byl nejvyšší čas, shánět se po nějakém obědě :)…

My a královna Viktorie
My a královna Viktorie
Buckinghamský palác
Buckinghamský palác

Protože jsme se nacházeli nedaleko stanice metra Victoria, kde jsme předchozího dne zahájili naše londýnské dobrodružství, řekli jsme si, že to bude i vhodné místo k sehnání něčeho k snědku. Původně jsme měli v plánu koupit si jen nějaký sendvič, ale když jsme objevili fish and chips za necelých 6 liber v místní „nádražce“ Victoria Café, neodolali jsme :-).

Naše první "fish and chips"
Naše první „fish and chips“

Fish and chips bylo výborné a porce obrovská. Nakonec jsme si dali ještě capuccino, zastavili se v M&S pro něco k pití a vydali se pomalu zpátky k St. James’s Parku, kde jsme se chtěli na chvíli svalit do trávy a dát odpočinout uchozeným nožkám. St. James’s Park, stejně jako další dva nejznámější londýnské parky, které jsme navštívili, je opravdu nádherným a příjemným místem k odpočinku. Tráva je krásně zelená a hebká a můžete si na ni kdekoliv sednout, udělat si piknik nebo se na ní jen tak válet. Všude je čisto, takže jsme nepotřebovali ani deku. Vyvalili jsme se zkrátka na trávu a užívali si krásné počasí, se kterým jsem v Londýně téměř nepočítala.

St James's Park
St James’s Park

Po příjemném odpočinku nás čekala cesta ke zlatému hřebu dnešního dne, který na nás po očku vykukoval už po cestě z Trafalgar Square. Prošli jsme po Whitehall kolem Downing Street (přímo ke slavnému č. 10 se bohužel nedostanete – z bezpečnostních důvodů je ulice uzavřena železnou bránou, kterou střeží policie), minuli zastávku metra Westminster a to už se před námi objevil Big Ben v celé své kráse. Stejně jako v případě Eiffelovky, i tady jsem byla překvapená jeho velikostí. Měla jsem za to, že věž je mnohem menší.

Big Ben
Big Ben
Pohled ze břehu Temže
Pohled ze břehu Temže

Přešli jsme Westminster Bridge a dostali se na protější břeh Temže, kde se nachází další londýnská ikona – London Eye. Její návštěvu jsme si ovšem nechali ujít.

London Eye
London Eye

V úplném závěru dne jsme se prošli okolo Houses of Parliament a nakonec završili tento památkový okruh návštěvou Westminster Abbey – nejslavnější církevní budovy v Londýně a místa královských korunovací, svateb a pohřbů. Do kaplí jsme se už nedostali, nicméně některé prostory opatství byly i takto pozdě ještě zpřístupněny, a tak jsme si mohli prohlédnout alespoň něco málo z interiéru.

Westminster Abbey
Westminster Abbey

Myslím, že za první den jsme toho stihli docela dost :-). Přitom jsme se nemuseli nikam hnát a našli jsme si čas i na lehárko v parku. Ke štěstí už nám chyběla pouze dobrá večeře. O tu se nám tentokrát postarali v Sainsbury’s. Nakoupili jsme si tam vynikající pomazánky s vajíčkama a kari-kuřetem a také ochucený cider, na který jsme byli velice zvědaví. Popravdě – bylo to dost přeslazené pití (mnohem víc, než třeba Radler) a nějak jsme nezpozorovali, že bychom se z něj opili. Pocity klaustrofobie jsme naštěstí tentokrát nemuseli přebíjet alkoholem – únava z nabitého dne nás nakonec docela snadno a rychle uspala :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *