Katalánsko turistické

Na našich červnových cestách jsme navštívili celou řadu zajímavých míst. Ta „top“ bych vám dnes ráda představila. A dopředu předesílám, že tentokrát to ještě nebude o Gaudím a jeho stavbách – ty si určitě zaslouží samostatný článek :-).

Girona

Girona nás opravdu příjemné překvapila. Nečekali jsme od ní mnoho – většina turistů, která přilétá na Costa Brava, ji bez zájmu míjí. Je to poměrně malé městečko, avšak s překvapivě krásným historickým centrem.

katalansko_kulturni_2

Za návštěvu rozhodně stojí náměstí se sochou Gironského lva, ke které se váže poněkud kuriozní pověst – pokud lvíčkovi políbíte zadek, jednoho dne se do Girony zase vrátíte :D.

katalansko_kulturni_1

Ideální pro procházku je také bývalá židovská čtvrť El Call plná úzkých spletitých uliček.

katalansko_kulturni_4

A co rozhodně nesmíte vynechat, to jsou starobylé městské hradby, které obkružují historické centrum. Přístup na ně je volný a nabízí opravdu překrásný výhled na celé město i přilehlé okolí.

katalansko_kulturni_3

Na Placa de la Catedral pak najdete dominantní gotickou katedrálu, která vznikla někdy mezi 14. a 16. stoletím.

katalansko_kulturni_5

Montserrat

Pokud už se vydáte do Barcelony, určitě stojí zato udělat si malý výlet na nejvýznamnější poutní místo Katalánska – klášter Montserrat. Z Barcelony můžete jet vlakem, který vás doveze až k dolní stanici lanovky. Nahoru do skal pak jedete malou žlutou kabinkou s nosností asi 35 osob. Pokud netrpíte závratí, užijete si překrásný rozhled do okolí.

katalansko_kulturni_6

Ve výšce 750 metrů pak naleznete rozlehlý klášterní komplex ležící uprostřed horského masivu. Benediktinský klášter zde byl založen v 9. století. Během své historie byl několikrát téměř zničen a velká rekonstrukce zde proběhla v polovině 19. století.

katalansko_kulturni_9

Cílem poutníků je černá Madona, která se stala oficiální patronkou Katalánska. Stojí se na ni oooobrovská fronta snad v kteroukoliv denní hodinu. My se na ni proto podívali pouze z dálky (nachází se v chrámu nahoře nad oltářem) – k naší velké radosti se ji Péťovi podařilo na foťák krásně nazůmovat :D!

katalansko_kulturni_7

Montserrat je vyhledáván i horolezci či pěšími turisty – pokud vám zbude dost sil, můžete se vydat na cca půlhodinovou procházku na vyhlídku, odkud si můžete celý klášterní komplex prohlédnout či vyfotografovat.

katalansko_kulturni_8

A pokud máte žízeň, nezapomeňte si načepovat vodu do zásoby – v Montserrat teče z kohoutků jedna z nejčistších vod široko daleko (ta v Barceloně není pitná)!

Blanes

Pokud se rozhodnete navštívit Costa Brava a prožít dovolenou ve stylu „moře, váleníčko na pláži a dobré jídlo“, Blanes je podle mě ta nejlepší možná volba.

katalansko_kulturni_10

Během naší cesty na jih do Barcelony jsme si mohli z okna prohlédnout ostatní letoviska na pobřeží a žádné se nám na pohled nelíbilo tolik jako právě Blanes. Průzračně modré moře, asi nejkrásnější, jaké jsem ve svém životě viděla, rozeklané útesy a spousta zeleně…

katalansko_kulturni_13

Pláže zde nejsou obsypané turisty jako třeba v Barceloně, a přestože moře je dost studené, koupání v něm určitě neodoláte. Ceny v restauracích tu nejsou tak příznivé jako v Alicante, ale výborně nakoupíte na již zmiňovaných tržnicích. A co se nám na Blanes líbilo především – máte tu i spoustu jiných možností než se jen válet na pláži. Krom historického jádra si můžete prohlédnout dominantní zříceninu hradu San Juan. Při výstupu si máknete, ale úžasný výhled je zaručen.

katalansko_kulturni_12

Hezkým tipem na výlet je také návštěva botanické zahrady Mar i Murtra, kde naleznete snad všechny možné druhy rostlin. O tom ale napíšu více v samostatném článku :-).

katalansko_kulturni_11

Barcelona

A konečně katalánská metropole, která nabízí tolik zajímavých míst k návštěvě, že nevíte, které si vybrat dřív. Opomenu-li tedy místa spojená s Gaudím, ke kterým se vrátím v samostatném článku, začnu s památkou, u které jsme naše toulání po Barceloně zahájili i my – a sice Vítězný oblouk. Nenechte se zmást, neupomíná na žádné slavné vítězství – byl postaven jako vstupní brána pro mezinárodní výstavu v roce 1888. Na první pohled upoutá obložením z červených cihel, které evokuje inspiraci arabskou architekturou.

katalansko_kulturni_14

Co se prý v Barceloně nesmí vynechat, to je proslulá promenáda La Rambla. Na mě však byla příliš přeplněná a sama o sobě mě moc nezaujala. Když už po ní ale půjdete, určitě se vyplatí udělat si tu a tam malou odbočku – třeba na zmiňovaný trh La Boquería nebo na rušné historické náměstí Placa Reial. Na samém konci Rambly (u pobřeží) naleznete slavný památník na počest Kryštofa Kolumba, který vyplul z barcelonského přístavu za objevením Ameriky.

katalansko_kulturni_15

Co bych doporučila si v Barceloně raději odpustit je návštěva nechvalně proslulé čtvrti El Raval (tzv. „temná čtvrť“), která se nachází nedaleko Rambly. Mísí se tu různá etnika, což poznáte na první pohled. El Raval žije především nočním životem, ale i ve dne tady narazíte na nejednu lehkou děvu nebo pochybná individua honící se s kuchyňským nožem po ulici (true story). Ještě fotku s tlustým Ravalským kocourem od kolumbijského výtvarníka Fernanda Boterose a rychle pryč!

katalansko_kulturni_16

Jedna myšlenka na “Katalánsko turistické”

  1. Těším se na další články s památkama! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *