Graeme Thomson – George Harrison: Za zamčenými dveřmi

Po shlédnutí Scorseseho snímku Living in the material world, o kterém jsem tu nedávno psala, jsem zase po dlouhé době dostala chuť na nějakou Beatles biografii. A když jsem objevila v knihkupectví Megaknihy.cz tento životopis George Harrisona s podtitulem Za zamčenými dveřmi, měla jsem jasno. Publikace je poměrně nová – vyšla teprve před dvěma lety u příležitosti Georgových nedožitých sedmdesátin. Je docela obsáhlá (488 stran!) a nechybí v ní ani tři přílohy černobílých fotek.

Biografie chronologicky mapuje zásadní momenty v životě George Harrisona. Popisuje, jak těžce nesl všechno to šílenství kolem beatlemánie v polovině šedesátých let (prakticky až do konce života v něm vzpomínky na roky v kapele vzbuzovaly trauma) i nedostatek příležitostí projevit se jakou autor na albech Beatles. Možná trochu překvapí, že Georgově působení ve skupině je věnováno poměrně málo prostoru – na druhou stranu s Beatles strávil jen malý zlomek svého života a je tak alespoň lépe zdůrazněno, že dokázal na hudebním poli fungovat (byť se střídavými úspěchy) i po rozpadu kapely.

Nemalá část knihy se zabývá Georgovou sólovou dráhou, které vévodí jeho nepřekonatelná prvotina – trojalbum All things must pass. Za pozornost stojí i kapitola o prvním benefičním koncertu v dějinách rockové hudby – Koncertu pro Bangladéš, který George dokázal zorganizovat v rekordním čase. Soudní spory kvůli údajnému plagiátorství v písni My sweet lord, rozpad manželství s Pattie, divoké vztahové kotrmelce v polovině 70. let i veleúspěšný comeback na sklonku let 80. – to je jen malý výčet témat, kterým se Graeme Thomson na stránkách této bohaté publikace věnuje.

za_zamcenymi_dvermi

Jako celá řada jiných hudebních hvězd, i George Harrison je ve výsledku vylíčen jako rozporuplná osobnost, celý život oscilující mezi duchovní cestou a materiálním světem plným požitků, kterých se nikdy nedokázal vzdát…

Ke čtení rozhodně doporučuji naladit Youtube a pustit si pár songů, o nichž je v textu řeč. Možná stejně jako já objevíte parádní hity z Georgovy sólové kariéry, které jste doteď neznali. Mým osobním favoritem je song When we was fab, v němž se George vrací ke vzpomínkám na Beatles. Natočil k němu i super klip, ve kterém hostuje Ringo Starr.

Děkuji knihkupectví Megaknihy.cz za zaslání této krásné publikace, která zaručeně potěší každého fanouška skupiny Beatles. U mě už má rezervováno čestné místo v knihovničce :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *