Fialový týden na právnické fakultě

Když nad tím tak přemýšlím, zas až tak moc okamžiků, kdy bych si připadala opravdu hrdá na to, že se řadím mezi budoucí právnickou elitu národa (rozuměj studenta PrF MUNI :D), zatím v mém životě nenastalo…Možná počáteční euforie z přijetí, pár výjimečných přednášek s pár výjimečnými lidmi, vydařené zkoušky…než mi opadly růžové brýle a já se začala na náš ústav koukat především jako na spolek individualistů. Asi nebude tak úplně náhoda, že spolužáci, které považuju za své opravdové přátele, studují zároveň s právy obory na jiných fakultách nebo právnická fakulta není v jejich studentském životě první štací :D…Pokud má jednoduše člověk srovnání (což jakožto permanentní špión především na půdě FSS už za těch pár semestrů mám :D), jen těžko může k atmosféře na PrF přihlížet nekriticky.

Co mě ale opravdu příjemně překvapilo byla vlna studentské iniciativy, která se svorně zvedla vůči obvinění vedoucího katedry občanského práva Josefa Fialy z plagiátorství. Během pár dnů se díky společenské síti Facebook vytvořila skupina „Stojím za profesorem Josefem Fialou“ na podporu zmíněného profesora, zorganizovala se podpisová akce a celotýdenní „happening“, během kterého studenti na znamení podpory nosili fialové stužky nebo jiné kusy oděvu (F)fialové barvy :-)…Najednou zkrátka všichni táhli za jeden provaz a věřte mi, že to u právníků nebývá zrovna častý stav :D.

K samotné mediální kampani se snad ani nemá cenu vyjadřovat. Kdo někdy profesora Fialu zažil jako vyučujícího, asi ani na okamžik nezapochyboval, že celá aféra je směšná a vykonstruovaná ve vhodnou chvíli, kdy zrovna probíhá výběrové řízení na vedoucího katedry občanského práva. A to říkám zcela upřímně, přestože moje první setkání s panem profesorem bylo přinejmenším děsivé 😀 …vzpomínám si jako včera, jaký jsme od něj se Zdeňkou dostaly kartáč za to, že jsme po polední pauze přišly pozdě na jeho přednášku (ne zcela neoprávněný, beztak jsme byly venku před fakultou kouřit :D…). Fiala je prostě jedinečná osobnost naší fakulty a zhruba 1200 podpisů, které se do dnešního dne podařilo na jeho podporu nasbírat, jsou toho myslím jasným důkazem. Koneckonců neznám moc jiných vyučujících, kteří vás na přednášce zamykají v posluchárně :D…abyste nemohli dovnitř ani ven :D…

Toho, kdo by si chtěl přečíst o celé kauze něco víc, odkazuji na studentský portál Masarykovy univerzity, Lemur: http://www.lemur-mu.cz/index.php/univerzita/34-dni-na-univerzite/282-rigorozni-prace-diplomova-prace-a-reprint . Dozvíte se zde spoustu informací o tom, jak byla celá kauza rozpoutána, jak probíhalo zasedání Akademického senátu, jak vznikla akce „Fialový týden“ a také jak se k celé záležitosti postavil sám Josef Fiala na zasedání Vědecké rady Právnické fakulty.

Na závěr samozřejmě nesmím zapomenout zmínit, že to bude právě pan profesor Fiala, komu již za pár týdnů stanu tváří v tvář u zkoušky z občanského práva a bude jen v jeho rukou, zda mě tento semestr nevyhodí ze školy…proto mu ve dnech budoucích přeji dobrý spánek, pevné nervy a hlavně slitování :D…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *