Listopadové počtení

Listopad už se nám pomalu chýlí k závěru, a tak je čas na pravidelný souhrn mého čtiva za uplynulý měsíc. Knih se mi tu poslední dobou kupí víc než dost a já je vůbec nestíhám číst. Tak se aspoň máte na co těšit do budoucna :-)…

Iva Pekárková – Láska v New Yorku

Sedm povídek souboru Láska v New Yorku spojují kulisy americké metropole i poněkud pochmurná témata a leckdy také tragické vyústění. Přestože Iva Pekárková píše čtivě a její příběhy většinou někam směřují, řadí se u mě k početné skupině současných českých autorů, s nimiž se dá celkem obstojně ukrátit dlouhá chvíle v tramvaji, ale po dočtení jejich knížek ve vás nic zvláštního nezůstane.

listopadove_pocteni_1

Paulo Coelho – Vítěz je sám

Tato kniha mi dlouho nebyla souzená – sháněla jsem ji v knihovně několik let a teprve nedávno se na mě konečně usmálo štěstí. A hned na úvod musím říct, že je to pro mě zatím jednoznačně nejlepší dílo tohoto brazilského autora. V knize vystupuje několik hlavních hrdinů, jejichž životní cesty se střetávají během Filmového festivalu v Cannes. Na první pohled spolu nemají vůbec nic společného – úspěšný podnikatel, nadějná modelka, módní návrhář, americká herečka… Všichni se však pohybují v blýskavém světě, kde peníze a úspěch znamenají všechno. Ti, kteří už dosáhli té nejvyšší mety, se bojí pádu. A ti, co se na svůj výstup na vrchol teprve chystají, by pro svůj sen obětovali úplně cokoliv…

„Lidé nejsou nikdy s ničím spokojeni. Když mají málo, chtějí hodně. Když mají hodně, chtějí ještě víc. Když mají ještě víc, přejí si být šťastní s málem, ale nedokáží v tomhle směru vyvinout sebemenší úsilí.“

Paolo Coelho ve svém románu upozorňuje na nejeden paradox dnešní doby – zvrácené hodnoty, pozlátko světa showbusinessu, snahu jít za svým cílem i „přes mrtvoly“. Nedělá to ale nijak mravokárně – dominantní je zde příběh, který je skutečně napínavý až do konce a nezklame ani milovníky thrilleru. Jsem ráda, že jsem si na knížku počkala a že mě nakonec nezklamala :). A rozhodně ji doporučuju k přečtení i vám!

listopadove_pocteni_2

Zdeněk Mahler – Muž, který přežil Lidice

Jsou knížky, které se mi líbí tak moc, že bych si je přála sama napsat. Muž, který přežil Lidice k nim jednoznačně patří. Silný příběh, vycházející ze skutečné události, jazyková dokonalost, téma, které je bolestivou kapitolou našich dějin…

„Pořád vás ten pahejl bolí?“
„Velebnosti, já podle toho můžu předpovídat počasí.“

„A jaký bude?“
„Budou padat parašutisti.“

Lidice jsem si rozečetla na školení  o ochraně duševního vlastnictví – samozřejmě v polední pauze, původně určené k obědu, na který jsme ovšem s kolegou nešli, protože jsme se přejedli obložených chlebíčků :D… V četbě jsem úspěšně pokračovala i na zpáteční cestě v šalině a knihu jsem neodložila ani doma. Zhltla jsem ji prostě na posezení během pár hodin, což nebylo zas tak těžké, neboť se jedná o dílko nevelkého rozsahu. Je to jen dalším důkazem autorovy geniality a jeho schopnosti na několika málo stránkách čtenáře doslova strhnout. Příběh výborně doplňují působivé ilustrace Aleše Čumy, laděné do červeno-černých barev. Na závěr už zbývá jen dodat to, co pravděpodobně všichni víte – kniha se stala předlohou pro český film Lidice z roku 2011, k němuž Zdeněk Mahler vytvořil scénář.

listopadove_pocteni_3

Naschmarkt

Náš poslední den dovolené byl tu! Plán zněl jasně: musíme vidět Naschmarkt! Kulturní památky, kostely, radnice, zámky… to je ve všech městech tak trochu stejné, ale my se těšili na místo s atmosférou, kterou jen tak někde nezažijete. Oba průvodci, které jsem ulovila v knihovně, nám návštěvu Naschmarktu vřele doporučovali. Jedná se o obrovský pruh stánků a restaurací, který se rozkládá v dálce přes 500 metrů nedaleko Karlsplatzu. Je to na první pohled gurmánský ráj :-). Najdete tu všechny možné druhy ovoce i zeleniny (i takové, o kterých jste nikdy neslyšeli a o kterých jste si mysleli, že vůbec neexistují :D), koření všech možných i nemožných druhů, maso, ryby, mraky různých sýrů, lahůdek, pomazánek, sladkého i slaného… všude tolik lákadel – a to máme rádi :D! Je to místo, kde se dá bez problémů strávit celý den.

naschmarkt_2

naschmarkt_3

naschmarkt_4

Nakonec to bylo i jediné místo, kde jsme nakoupili nějaké suvenýry… tedy gastronomické suvenýry :D. V jednom indickém krámku jsme vybrali pár vánočních dárků pro rodinu, několik čajů s originálními příchutěmi a pro nás domů pytlík kardamonu. Je to aromatické koření, které se používá k přípravě masaly a u nás jsem ho zatím nikde nesehnala. Už ho mám i otestované a tímto všechny své věrné čtenáře zvu na šálek výborné masaly podle starého indického receptu ;-)!

naschmarkt_5

U stánků jsme ochutnali taky vynikající falafel a místo zákusku jsme si koupili pytlík tureckého medu. Ach, to blaho! Gastroturistika je stejně nejlepší :D! Pokud vás okukování stánků a ochutnávání dobrot omrzí, můžete se vydat na procházku k nedalekému Karlskirche, který prý patří k nejkrásnějším barokním kostelům ve Vídni. Na mohutných sloupech v průčelí jsou vyobrazeny výjevy ze života svatého Karla Boromejského.

naschmarkt_6

Další památkou v blízkosti Naschmarktu, kterou byste neměli minout, je zámek Belveder s překrásnými zahradami, odkud je hezký výhled na město.

naschmarkt_8

naschmarkt_9

Posledním místem, které stojí za povšimnutí a nachází se od Naschmarktu coby kamenem dohodil, je Majolikahaus, dílo Otto Wagnera s nepřehlédnutelnou fasádou.

naschmarkt_1

No, a to je téměř konec rakouské pohádky :-). Na závěr jsme si dali už jen trochu toho konzumu v podobě návštěvy vídeňského Primarku, obchodu, kolem kterého je příliš mnoho povyku. Ale za ty peníze jsme si tam něco málo pokoupili, tak jsem zvědavá, jestli to vydrží aspoň do prvního oprání :D.

Na závěr už bych snad jen dodala pár malých postřehů. Rakousko je opravdu nebývale čistá země – v přírodě se s pohozeným odpadkem skutečně nesetkáte. I města a vesnice působí upraveným a čistým dojmem. Kvalitu rakouských silnic tady asi zmiňovat vůbec nemusím – co mě však překvapilo je absence billboardů kolem cest. Kdybychom tohle zavedli i u nás, krajina by najednou taky byla mnohem čistší! Jinak mi ale tyhlety německý národy přijdou jako takoví psí čumáci :D… no asi jako my Češi – nemáme si moc co vyčítat, ty roky strávený ve společným státě se nezapřou 8-). Příště asi budeme muset jet někam do tepla, kde se všichni mají sluníčkově :-). Tak se taky mějte a zase někdy příště na toulkách ;-)!

Zpátky v civilizaci

V neděli ráno se naplnila předpověď počasí věštící déšť. Museli jsme tedy uznat, že v tomto ohledu jsme měli velkou kliku – v nepříjemném dešti bychom si jen stěží mohli užít všechna místa, která jsme tu navštívili, snad jen s výjimkou termálních lázní ;-). Dnes už nám ale upršené počasí náladu pokazit nemohlo. Těšili jsme se na návrat do civilizace. Nechali jsme si od „domácích“ ještě poradit nějaké zajímavé místo, kde bychom se mohli zastavit po cestě do Vídně, a po desáté hodině jsme vyrazili.

zpatky_v_civilizaci_1

Něco málo před polednem jsme dorazili do Melku, kde se nachází známý benediktinský klášter, který nám byl doporučen k návštěvě. Impozantní budova ční na kopci nad Dunajem a nedá se přehlédnout. Kdysi býval sídlem rodu Babenberků, ale v roce 1089 ho benediktinští mniši proměnili v klášter, kterým zůstal dodnes.

zpatky_v_civilizaci_2

zpatky_v_civilizaci_3

Od 70.let prošel klášter rozsáhlou rekonstrukcí a dnes je opravdu „jako nový“. Fotografie „před a po“ můžete obdivovat před vchodem do obchůdku se suvenýry. V areálu najdete také honosně zdobenou kapli, kam se můžete dostat i bez vstupenky.

zpatky_v_civilizaci_4

A protože jsme zvědaví a nahlédli jsme do kdejakých otevřených dveří :D, objevili jsme také volně přístupnou výstavu působivých obrazů Heinze Knappa. V klášterní zahradě můžete nalézt také několik soch vytvořených stejným autorem.

zpatky_v_civilizaci_5

Počasí se pořád ne a ne umoudřit, a tak jsme se nakonec rozhodli jít se do auta najíst a pak už vyrazit rovnou směr Vídeň. Náš pobyt ve Vídni, to byla vůbec kapitola sama pro sebe. Byť je to možná ostudné, do rakouské metropole jsem zamířila poprvé, nepočítám-li dvě mé návštěvy na zdejším letišti. Ubytování jsme si rezervovali přes osvědčený Booking.com, každopádně moje pocity z něj byly poněkud rozpačité. Když jsme dorazili na stanovenou adresu, nenašli jsme ani stopy po nějakém hotelu. Jednalo se o ubytování v soukromí, což z webu vůbec nevyplynulo. Kdybychom se s majitelem nesrazili ve dveřích, fakt nevím, na koho bychom se obrátili. Dalším zádrhelem bylo to, že podle Bookingu si měl hotel peníze strhnout předem z účtu, nicméně tady po nás peníze chtěli na ruku, což nás zpočátku dost zmátlo. Nakonec se to celé nějak vysvětlilo, ale osobně bych vám ubytování v Apartment Uni asi nedoporučila, protože takovýhle zmatky a stresy prostě na dovolenou nepatří, žejo. Na druhou stranu jsme bydleli kousek od centra a za velmi dobré peníze. A ten apartmán byl teda fakt luxusní. Osobně bych se ale spokojila s něčím mnohem obyčejnějším, zato s minimem starostí.

zpatky_v_civilizaci_11

Ve Vídni nás překvapila docela vlezlá zima – na horách bylo oproti tomu krásně teploučko. Nenechali jsme se ale odradit a vydali se na první procházku do centra. Měla jsem s sebou zase toho báječného průvodce s mapou od Computer Press, který se nám tak osvědčil v Londýně, takže s ním vůbec nebyl problém se zorientovat. Prošli jsme se kolem krásně osvícené radnice, před níž už se pilně pracovalo na přípravě vánočních trhů a pokračovali dál směrem k Burgtheater a velkolepé budově parlamentu.

zpatky_v_civilizaci_6

zpatky_v_civilizaci_7

zpatky_v_civilizaci_8

Po dlouhé cestě už nám docela vyhládlo, a tak jsme si koupili u nejbližšího stánku porci čínských nudlí s kuřecím masem a výbornou omáčkou a zamířili do parku před Hofburg na naši luxusní večeři :-).

zpatky_v_civilizaci_9

A samozřejmě jsme nemohli vynechat ani povinnou návštěvu Stephansdomu.

zpatky_v_civilizaci_10

V chrámu jsme se chvilku ohřáli, prohlédli si slavnou gotickou kazatelnu Antona Pilgrama z roku 1515 a usoudili, že pro dnešek už by té kultury mohlo být dost a je čas zase na jinou kulturu – s naší poslední lahvinkou vína a plechovkou oliv :-).

Wasserlochklamm

Soutěska Wasserlochklamm je prý jednou z nejúchvatnějších hříček přírody v Rakousku. Přesto se na ni v průvodcích na internetu docela zapomíná a kdybychom na její návštěvu nedostali tip od naší „domácí“, asi bychom se ochudili o vůbec nejkrásnější zážitek naší dovolené. Vodopády najdete kousek od údolí, kterým se vine průzračná modrozelená voda řeky Salzy.

wasserlochklamm_1

Zaparkovat můžete ve vesnici Palfau přímo u restaurace a pokladny. Tím se dostáváme k další výhodě cestování po sezóně 🙂 – Wasserlochklamm je oficiálně přístupný pouze do října. Když jsme přijeli my, pokladna už byla zavřená, nicméně turniket se dá celkem bez problému přelézt a vzhledem k tomu, že směrem od vodopádu se trousily skupinky lidí, usoudili jsme, že to můžeme risknout a následovat jejich příkladu ;-). Odpoledne se nám opět hezky vyčasilo a vysvitlo sluníčko, i když to na fotkách asi není moc poznat (v soutěsce bylo poměrně šero). Turistická značka vás nejprve chvíli vede po břehu Salzy, poté zabočí do lesa a přivede vás k potůčku, u něhož už začínáte stoupat soutěskou vzhůru k vodopádům.

wasserlochklamm_2

Lávky, které vedou nad vodopády, jsou poměrně dobře schůdné, nicméně kvůli vlhkosti, která se zde drží, to občas docela klouže, a tak je opatrnost na místě. Pohled na valící se proudy vody je však fascinující. Na tomto místě poznáte pravou tvář vodního živlu, která vyvolává respekt.

wasserlochklamm_3

wasserlochklamm_4

wasserlochklamm_5

wasserlochklamm_6

Pokud budete mít dostatek sil, můžete vystoupat až docela nahoru k místu, kde voda vyvěrá ze skály. Výhled odsud není až tak fascinující, jak by se po náročném výstupu mohlo zdát, ale za pěkného počasí vás určitě nezklame. Někde u pramene by se měla nacházet odbočka na turistickou stezku, která vás lesem dovede zpátky na břeh Salzy, nám se ji však najít nepodařilo, a tak jsme se na parkoviště vraceli stejnou cestou. Opět nás zastihla tma, tentokrát v mnohem horším terénu než předchozího dne, a sestup po kluzkých dřevěných trámech nebyl moc příjemný.

wasserlochklamm_7

wasserlochklamm_8

Za namáhavý den jsme se však odměnili velmi záhy :-). Na zpáteční cestě do Lunzu jsme se zastavili v nedalekých solných lázních v Göstlingu. Po šesté hodině večer nabízí zvýhodněné vstupné na 3 hodiny, které vás vyjde do 10 euro. A hlavně se tam parádně zrelaxujete a vyřádíte :-). V areálu se nachází 3 bazény – 2 vnitřní (sportovní a relaxační) a 1 venkovní, který se nám líbil nejvíc. Byl parádně vyhřátý, zajímavě nasvícený a nabízel spoustu atrakcí v podobě podvodních trysek, masážních lehátek nebo sedaček. Nejvíc se nám ovšem líbil „kolotoč“ – kruhový bazének, do něhož byly vpouštěny proudy vody, které vás nutily točit se v bazénku pořád dokola a skoro se odsud nedalo odejít. Vždycky jsem tam dostala strašný záchvat smíchu :D. Po vodním řádění už nás čekala poslední noc v Lunzu a na druhý den přesun do Vídně.

Výstup na Hochkar

Plán na následující den byl dlouho nejasný. Nakonec jsme se ale rozhodli pokořit alespoň jeden z místních vrcholů a prohlédnout si ta překrásná panoramata. Našim cílem se stal Hochkar – nachází se zde největší lyžařské středisko v Dolním Rakousku, v tuto dobu pochopitelně ještě opuštěné. Hned na úvod nás čekal pořádný výšlap. Vrcholek se dá zdolat opět různými cestami – my jsme si zvolili tu zcela přímočarou, přímo po sjezdovce (a že to nebyl žádný kopeček pro děti, to asi nemusím vysvětlovat). Výstup byl skutečně poměrně náročný, a tak nám přišlo vhod odpočívadlo v půli cesty, kde jsme doplnili energii tyčinkou a na chvíli si odpočinuli. Zde nás překvapil jakýsi rakouský páreček, který se znenadání vynořil přímo za našimi zády (pod převisem vedla ferrata) :-). Alespoň jsme je mohli hned zneužít a nechali si od nich vyrobit společné foto :-).

hochkar_1

Přestože lyžařské středisko zatím nebylo v provozu, trocha toho sněhu už na vrcholcích a dokonce i okolo turistické stezky ležela.

hochkar_2

hochkar_3
Na alpskou zvěř jsme za celý náš pobyt moc štěstí neměli, ale na jedno rozkošné zvířátko jsme přece jen narazili. Nyní přichází čas na malý kvíz. Kdopak z vás najde dotyčného drobečka na následující fotce :-)???

hochkar_4

Tak jo, nebudu vás napínat – je to tato krásná lasička (kterou jsme nicméně překřtili na „sněžnou kunu“ :D…). Foto je z internetu – nám se bohužel nepodařilo dostat se do takové blízkosti. Lasička navíc zdrhala jako o život :-).

hochkar_8

V tuto chvíli už jsme měli vrcholek na dohled a nejhorší stoupání bylo za námi. Po cca 1,5 hodině drápání vzhůru jsme Hochkar (1808 m) konečně dobyli a byli odměnění překrásným výhledem na zasněžené kopce!

hochkar_5

hochkar_6

hochkar_7

Zanechali jsme zápis v turistické knize, naobědvali se a pomalu se vydali na sestup. Ten den nás ještě čekala návštěva nedalekých kaskádovitých vodopádů, ale protože by to bylo ještě na delší povídání, necháme si to zase na příště :).

hochkar_9

Po rakouském Grand Canyonu

Hned na první den jsme si naplánovali docela velkou túru po rakouském přírodním parku Ötscher-Tormäuer, který je pro svou překrásnou krajinu přirovnáván k americkému Grand Canyonu. Jedná se o největší přírodní park Dolního Rakouska. Za výchozí bod jsme si zvolili Erlaufboden, kde se dá pohodlně zaparkovat a rovnou zaplout do přírody. Trasa se dá ale samozřejmě jít z různých stran.

grand_canyon_1

Původně jsme měli v plánu ujít okruh okolo vrcholku Ötscher, nakonec jsme to ale z časových důvodů přehodnotili, abychom se nemuseli vracet za tmy (což se nám stejně tak úplně nepodařilo :D). Cesta kaňonem totiž není zas tak úplně bezpečná – často vede po dřevěných mostech, které nejsou jištěny žádným zábradlím. Pokud vám tedy nedělají dobře výšky, raději moc nekoukejte dolů, kde si cestu klestí říčka Erlauf. Její voda je však tak neuvěřitelně průzračná, že se nedá tou krásou nepokochat (raději z nějakého bezpečnějšího zpevněného místa ;-)).

grand_canyon_2

Přestože ráno v Lunzu bylo ošklivě mlhavé, už po cestě se neuvěřitelně vyčasilo a bylo víc než jisté, že nám bude dopřán další krásný slunečný den.

grand_canyon_3

grand_canyon_4

Naší první větší zastávkou se stal vodopád Lassingfall. Je potřeba sejít (respektive vystoupat) k němu z původní cesty, ale zacházka trvá ani ne hodinu a pokud máte dost času, určitě stojí za vidění. Můžu však prozradit, že na žluté turistické trase vás čekají ještě mnohem hezčí vodopády.

grand_canyon_5

Po další cca hodině chůze narazíte na výletní hostinec Ötscherhias. Ten už byl v tuto roční dobu pochopitelně zavřený, ale aspoň nám nikdo nebránil vytáhnout si naše domácí obložené bagety a na jeho terase nerušeně poobědvat :-).

grand_canyon_6

grand_canyon_7

Cesta nás zavedla až k překrásnému vodopádu Mirafall, který byl skutečným zlatým hřebem naší túry. Na fotce bohužel vůbec nevynikne, ale pohled na něj doslova bere dech. Nachází se přímo vedle turistické stezky, takže můžete dojít až docela blízko k němu a nerušeně se kochat.

grand_canyon_8

grand_canyon_9

Za Mirafallem jsme si spočítali, že přechod okolo Ötscheru už bohužel asi nestíháme. Rozhodli jsme se tedy, že to otočíme a vydáme se zpátky do Erlaufbodenu. Bylo to rozhodně moudré rozhodnutí, protože i tak nás čekala ještě docela dlouhá cesta zpět a bylo víc než jisté, že nás na ní zastihne tma. Naštěstí jsme s sebou měli čelovku, ale ani ta není samospasitelná a nevím jak vy, ale já si v nočních procházkách v kaňonu nijak zvlášť nelibuju. Když jsme před sebou uprostřed hluboké tmy zahlédli červené světýlko, krve by se ve mně nedořezal. Když přijdete blíž a zjistíte, že je to svíčka u pomníčku nějakýho týpka, který se tu zabil, taky vám to zrovna nepřidá 8-). Naštěstí jsme zvládli zpáteční cestu v rekordním tempu a o půl 6 už jsme seděli v bezpečí auta :-). (Ještě jsem si předtím stačila vylovit v říčce červený kámen domů na výstavku.)

grand_canyon_10

Vzhledem k tomu, že ještě nebylo tak pozdě a nacházeli jsme se pouhých pár kilometrů od významného poutního místa Mariazellu, rozhodli jsme se, že se tam zajedeme podívat. Bazilika je skutečně nepřehlédnutelná – dnešní podoba chrámu pochází z doby mohutné přestavby v barokním slohu, která probíhala v letech 1644-1683.

grand_canyon_11

V Mariazellu jsme putování také zakončili – tou dobou už jsme za sebou koneckonců měli dobrých 15km. Pak už nás čekala pouze cesta domů, těstovinový salát na večeři, lahev vína a spoustu dílu HIMYMU :-)…

První obrázky z Rakouska

Vy, co mě znáte a víte, jak si potrpím na teplo, asi správně tušíte, že (pod)zimní dovolená není zrovna můj styl. Voucher do Rakouska jsme zakoupili na Slevomatu už na konci léta, ale jak to tak bývá, než jsme se stačili rozhoupat, všechny slušné termíny byly rozebrané a nám nezbylo nic jiného, než si rezervovat ten na přelomu října a listopadu. Radost jsme z toho zprvu moc neměli, ale nakonec se ukázalo, že vyrazit na dovolenou po sezoně má hned několik výhod. A v případě, že vyjde počasí, už vůbec není důvod se rmoutit :-)!

Ale začnu pěkně popořadě. Směr Lunz am See jsme nabrali 31. října – se zpožděním, jako obvykle, ale o to natěšenější :D. Navíc nám na cestu krásně svítilo sluníčko, což nás plnilo optimismem, že by to s tím počasím nemuselo být zas tak špatné. Dálniční známku jsme si nezakoupili, ale rakouské silnice jsou přecejen trochu jiné kafe :D, takže cesta byla rychlá a příjemná. Několikrát jsme také zastavovali, abychom si vyfotili krásné rakouské vinice zabarvené do podzimu.

rakousko_3

rakousko_2

„Brousek“ (naše navigace) nás zavedl na scestí (rozuměj pochybnou lesní cestu pochybné kvality) pouze jednou – následně jsem si na ceduli přečetla, že o týden později se na této trase pojede rallye, což vysvětluje mnohé :D. V tom lese ovšem bylo tak krásně, že jsme to Brouskovi rázem odpustili.

rakousko_1

Další velkou zastávku jsme udělali v Kremsu, městečku našeho partnerského gymnázia BORG 8-). Krems se mi na první pohled moc líbil – zastavili a nasvačili jsme se přímo na břehu Dunaje. (Mimochodem – kdyby vás to někoho zajímalo – v Kunsthalle právě vystavuje Yoko Ono ;-)…)

rakousko_4

Následující trasa probíhala skutečně malebnou krajinou – po levé straně Dunaj, po pravé vinice a před námi už se začaly zvolna vlnit Alpy. Nakonec jsme přejeli na protější břeh řeky a než jsme se nadáli, už jsme byli v Lunzu. Penzionek, ve kterém jsme byli ubytovaní, vlastní Češi, což bylo fajn hlavně kvůli tomu, že jsme se jich mohli bez obav poptat na všechno, co nás zajímalo. Nechali jsme si do mapy zakreslit zajímavosti, které bychom neměli minout, a hned po zabydlení jsme se vypravili k místnímu Lunzer See na obhlídku a na kešku. Ta byla důmyslně ukryta v blízkosti tohoto zajímavého mlýnku.

rakousko_5

Nevýhodou podzimní dovolené je fakt, že dny jsou krátké a brzy se stmívá. Přestože jsme dělali, co jsme mohli, vraceli jsme se bez výjimky každý den za tmy. Co se tedy rozhodně vyplatí přibalit si s sebou do batohu, je baterka ;-).

rakousko_6

Hodně jsme ocenili vlastní kuchyňku na pokoji – mohli jsme si tak večer vždycky uvařit něco teplého a horký čaj s citronem taky přišel vhod. První den jsme šli spát velice brzo, abychom načerpali síly na následující velkou túru po rakouském Grand Canyonu. O té vám povyprávím zase příště :-).