Nikos Kazantzakis – Poslední pokušení

„Slyšte svého starého rabína, přátelé, pravda je jedna: člověk musí dojít až na okraj propasti, jinak mu křídla nenarostou!“

Mám za sebou poměrně hektický týden plný skvělých zážitků i zklamání. Jsem rozladěná z toho, že jsem chtěla psát diplomku svým stylem a jinak a stvořit něco originálnějšího, než těch deset šablonovitých prací, co bylo napsáno přede mnou. Bohužel se zdá, že i já se budu muset držet šablony 😎 … Proto si jdu užít tvůrčí svobodu alespoň sem na blog a hodlám strávit hezký odpočinkový víkend bez právnické literatury 😎 !

„Jidáš sklonil hlavu a za chvíli se zeptal: „Kdybys ty měl zradit svého Učitele, udělal bys to?“ Ježíš zůstal dlouhou chvíli zamyšlený a konečně řekl: “ Ne. Bojím se, že bych to nemohl udělat. Proto se Bůh nade mnou slitoval a dal mi ten lehčí úkol: být ukřižován.“

Moje první setkání s Kazantzakisem…vlastně jsem Poslední pokušení původně nechtěla číst. Měla jsem v plánu podívat se na zfilmovanou verzi, kterou natočil Martin Scorsese. Jenže v komentářích na ČSFD jsem se setkala s názorem, že knížka je prostě (jak už to tak často bývá) LEPŠÍ. Vytanula mi na mysli taky matná vzpomínka na Kateřinu, která nám Poslední pokušení doporučovala na gymplu – no a bylo rozhodnuto, při příští návštěvě knihovny jsem se vrhnula po regálu s Kazantzakisem…

„Ach, ubožáku, Bůh není v klášterech. Bůh je v příbytcích lidí! Kde je muž a žena, tam je Bůh. Kde jsou děti, starosti, vaření, hádky a smiřování, tam je Bůh. Neposlouchej kleštěnce. Pomlouvají to, co nemohou mít. Skutečný Bůh je ten, o kterém mluvím já, domácký, a ne klášterní. K tomu se modli. Ten druhý je pro kleštěnce a pro lenochy.“

Abych byla upřímná, od knížky, kterou římskokatolická církev umístila na index a kvůli které byl Nikos Kazantzakis exkomunikován z řecké pravoslavné církve, jsem čekala trochu větší odvaz :D…Vpodstatě se jedná o „trochu jinou“ verzi Nového Zákona, který je určitě dobré před čtením Kazantzakise alespoň trochu znát. Knížka má poměrně zdlouhavý a rozvláčný rozjezd a zpočátku jsem se skutečně docela nudila a říkala jsem si, že Poslední pokušení asi nebude nic pro mě. Bohužel to ale bylo spolu s časákem Svět potravin a turistickým průvodcem jediné čtivo, které jsem si vzala s sebou na dovču do Krkonoš, takže mi nezbylo nic jiného než zatnout zuby a prolouskat se nudnými pasážemi až k jádru věci :D!

„Jsem vinen…jsem vinen, sestro…já tě zachráním…bečíš uboze a nepodíváš se pravdě do očí jako muž! Toužíš po mém těle, a nemáš odvahu si to přiznat a staráš se o mou duši, a tu chceš zachránit! Jakou duši, snílku? Duší ženy je její tělo, a ty to víš. Víš to, ale neodvažuješ se vzít tu duši do náručí a políbit ji. Polib ji a zachráníš ji. Hnusíš se mi a lituji tě!“

Nemohla už dále, rozplakala se. Rozzuřeně si utírala slzy, ale tekly dál, rozmazávaly jí líčidla a stékaly po prostěradle. Mladíkovi se sevřelo srdce. Ach, kdyby se nebál Boha, chytil by Magdalénu do náručí, utřel jí slzy, pohladil by ji po vlasech, utěšil ji a odvedl pryč. Opravdu, tohle musí udělat, jestli je muž a chce ji zachránit. Ne se postit a modlit v klášterech. Co jí je po tom? Jak ji mohou zachránit kláštery a modlitby? Měl by ji vzít tady z téhle postele a odejít s ní. V odlehlé vsi by mohli pracovat a žít jako muž a žena, mít děti, trpět a radovat se jako lidé…Tohle je jediná možnost, jak ženu zachránit a spolu s ní zachránit i muže. Jiné cesty není.“

Opravdu netuším, co církev na téhle knížce tak pohoršilo. To, že Ježíš projevil svou lidskost a zatoužil po něčem tak prostém a přirozeném, po čem v koutku duše touží každý z nás? Pobouřil církev popis Kristova vnitřního boje, boje těla a ducha? Vždyť teprve vedle výpovědi o štěstí prostého života může dostatečně vyniknout síla Ježíšovy dobrovolné oběti. Myslím, že to už by si víc pobouření zasloužil muzikál Jesus Christ Superstar :D…ikdyž scéna Lazarovy vraždy mě teda docela šokla :D… V závěru knížky mi pak přišlo, že některé postavy už jsou trochu moc překroucené, pořád ale za účelem učinit ten nadpřirozený příběh uvěřitelnějším a přístupnějším čtenářům. Kazantzakis neudělal nic jiného, než to, že vdechnul všem postavám lidskost. A protože lidé jsou chybující a hřešící, ne každému se pak takovéto nastavení zrcadla muselo líbit. I přes pozvolný rozjezd mě Poslední pokušení nakonec dostalo a především v posledních kapitolách děj nabral nečekané obrátky. Asi to není knížka pro každého, každopádně pokud jste aspoň trochu filosofující typ, v knihovničce se vám tahle klasika rozhodně neztratí 😉 …

5 komentářů u „Nikos Kazantzakis – Poslední pokušení“

  1. Já teda myslím, že jen ty ukázky, cos tu uvedla musely bejt dost pobuřující pro církev. (Nevím, jestli jsou tu schválně, asi jo.) Církev je prostě dogmatická… Ukazovat Krista jako člověka a ne jako Boha, přisuzovat Jidášovu zradu Božím záměrům, poplivat služebníky boží… Ve svý době v ortodoxních církvích asi docela síla. Ale myslím, že ten muzikál byl ideově docela podobnej. A myslím, že ho teda taky církev docela odsoudila. :o)
    Nemůžu říct, že by mě to nezaujalo, ale rozečetla jsem od Kazantzakise Krista znovu ukřižovanýho a taky jsem se nedobrala konce… 🙁

  2. Přiznávám, že jsem navybírala ty nejvíc pobuřující ukázky :-), jinak tam myslím opravdu nic tak zlýho nebylo. Ale jak píšeš, ve svý době to asi mohlo vyznít jinak…nebo jsem moc volnomyšlenkářská :D. Ono se to nečte úplně snadno, sama jsem s tím chtěla párkrát seknout, ale nakonec jsem ráda, že jsem se tím prokousala, protože to bylo zajímavé a ke konci i napínavé ;-).

  3. Já mám pocit, že nám to Kateřina pouštěla v tom našem malém filmovém klubu 🙂 Děsně mě překvapilo, že jsem tento titul objevila v knihovně mé silně věřící babičky, i když ona o něm nijak zvlášť hezky nemluvila:) Už dlouho se ho chystám od ní půjčit, tak snad ho dá 😀

  4. Tak to je docela lol, snad se ti ho podaří ukořistit :D! Kdyžtak ho mají v knihovně v KM a nikdo si to tam stejně nepůjčuje ;)…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *