Londýnský bonus

Léto za námi, zima na krku… A protože to letos tak rychle uteklo a já na naši červencovou dovolenou ráda vzpomínám, rozhodla jsem se věnovat jí ještě jeden malý článek a vecpat do něj to, co se nikam jinam nevešlo.

Londýnské metro

Moc jsem se o něm nerozepisovala, ale určitě stojí za zmínku. Přestože jeho síť je ještě hustší, než v případě toho pařížského, orientace nám nedělala vůbec žádný problém. Všechno bylo perfektně značené, takže se skoro nedalo zabloudit. A ačkoliv je doprava v Londýně mnohem dražší než ta v Paříži, čistota vagonů i stanic je nesrovnatelná. Francouzi holt asi budou větší čuňátka :D… A s prehistorickými vagony jsme se tu také nesetkali. 1:0 pro Londýn 🙂

Zastávka metra na Piccadilly
Zastávka metra na Piccadilly

Londýňané

Možná jsme měli jen štěstí na fajn lidi, ale v podstatě v nás obyvatelé Londýna zanechali ty nejlepší dojmy. Od milé obsluhy v bance přes personál našeho hotelu až po prodavače v obchodech. Všichni byli zdvořilí a usměvaví. V nádražce, kde jsme si poprvé dali fish & chips se s námi dokonce dal do řeči sympatický pán od sousedního stolu a pochválil Péťovi, že mu ladí peněženka ke kraťasům :D. Další milá příhoda se nám stala v metru, kde nám jeden mladík uvolnil místo, abychom si s Péťou mohli sednout vedle sebe – jen tak. Tohle by se v Čechách stát opravdu nemohlo :D…

Můžeme doporučit :)
Můžeme doporučit 🙂

Anglická kuchyně

… nemá ve světě příliš dobrou pověst, ale já si nemůžu pomoct – mně v Londýně chutnalo :-). Zamilovala jsem si jejich pomazánky ze Sainsbury’s – na tu s kari kuřetem nebo z cizrny dodneška s láskou vzpomínám. Taky tousťák mají moc dobrej, fakt :D! Je tedy pravda, že ta jejich strava nepůsobí zrovna dvakrát zdravě – v obchodech regály přetékají spoustou polotovarů, které stačí jen ohřát v mikrovlnce, a také hromadou sladkého (a výborného!) pečiva. Co mě neokouzlilo? Jednoznačně fish & chips. Co mi nechutnalo? To jejich pivo – ale to víte, jsme holt zhýčkaní :D! A co je hřích neochutnat? Cokoliv ze stánků v Camdenu :-)…

Stylovka
Stylovka

Kde se nám nejvíc líbilo

Nebude to žádné překvapení, když řeknu, že v Camdenu. Nepopsatelná atmosféra a tolik věcí k vidění i k ochutnání! Z parků nás nejvíc okouzlil rozkvetlý Regent’s Park a z muzejí určitě Science museum. A jedním z největších zážitků pro mě pochopitelně byla návštěva Abbey Road a Beatlesáckého shopu. Svou atmosférou nás okouzlil také Borough Market a hrozně ráda vzpomínám i na jízdu v červeném autobuse :-).

Oldschool bus
Oldschool bus

Co jsme nestihli

Mít ještě pár dnů navíc, určitě si uděláme výlet do Notting Hillu, Soho, Covent Garden a projdeme si všechna zbývající patra v londýnských muzejích – hlavně v tom vědeckém! „Na příště“ jsme si nechali také interiéry Westminster Abbey a St. Paul’s Cathedral. Nestihli jsme ani nádraží King’s Cross, kde se můžete vyfotit na nástupišti 9 a 3/4 jako Harry Potter (prý tam bývají strašný fronty :D). A taky Garden Lodge v Kensingtonu – sídlo, ve kterém žil v posledních letech Freddie Mercury, povinné místo návštěvy pro každého fanouška. No, napadlo mě to, až už jsme byli doma, sorry, Freddie :-)…

Tak příště ;-)...
Tak příště ;-)…

Záříjová spotřeba

Poslední dobou mi přijde, že v drogeriích stále probíhají nějaké super akce, vnucují mi slevové kupónky a jinými způsoby mě povzbuzují v utrácení. Tak si říkám, že je nejvyšší čas začít s nakupováním vánočních dárků :D…

Krém na ruce s bambuckým máslem, Balea

Toto pumpičkové balení krému na ruce je pro mě jeden z nejlepších drogérkových objevů ever. Opravdu jsem si nevšimla, že by něco podobného vyráběly ještě nějaké jiné značky (kdyžtak mě vyveďte z omylu). Jedná se spíš o tekutější emulzi, ale musím říct, že s nedostatečnou hydratací nemám problém. Ruce hezky zjemní a navíc se rychle vsákne bez toho, že by je zanechala ulepené. Krém obsahuje bambucké máslo, panthenol a arganový olej a mám takový dojem, že se jedná v podstatě o totožný výrobek, jako hydratační tělový krém z březnové DROGy. Složení je prakticky stejné a vůně jakbysmet.

zarijova_spotreba

Odličovací mléko pro normální a smíšenou pleť, Dermacol

Za značky Dermacol mám pořád tak trochu smíšené pocity. Hodně lidí si ji nemůže vynachválit, ale to, co jsem kdy vyzkoušela já, mi přišlo víceméně průměrné. Stejné je to i v tomto případě. Odličovací mléko pro normální a smíšenou pleť má klasickou vůni a obsahuje panthenol a vitamín E, které pleť regenerují a působí protizánětlivě. Mléko je dost hutné, takže ho při odličování spotřebuji víc a rychleji mi tak ubývá. Odlíčí ale všechno, i řasenku, když ji příležitostně použiji. Mám-li to nějak shrnout, žádné nadšení se tentokrát nekonalo a přestože výrobek není špatný, myslím že stejnou službu vám prokáží i odličovače od levnějších značek. Já osobně se k tomuto mléku už vracet asi nebudu.

cervencova_spotreba_6

Hydratační tělový krém, Balea

Na své letní cestování jsem si pořídila tento univerzální krém s vitamínem E. Je hodně řídký, takže ta hydratace je podle mě zavádějící a nedostatečná – ale na cestách se to přežije. Dá se použít na tělo, ruce i obličej a to je jeho hlavní plus. Voní celkem neutrálně – není to sice nic okouzlujícího, ale ani rušivého. Krém se vstřebává na můj vkus dost pomalu, člověk je po něm takový mokrý a ulepený… no když nad tím tak přemýšlím, asi bych na výrobku našla víc mínusů než plusů. Za sebe tedy bohužel moc nedoporučuju. Jistě v drogeriích objevíte lepší univerzální krémy, byť asi ne za tak příjemný peníz :-)…

zarijova_spotreba_1

Vzorek make-upu Pure Light, Yves Rocher (odstín Beige 200 TEINT CLAIR)

Tento vzoreček jsem dostala od Yves Rocher k narozeninám :D. Make-up mě potěšil (možná i víc než loňská bižu, kterou jsem nakonec stejně poslala dál), protože jsem zrovna vypotřebovala svůj Lasting Finish a těšila jsem se, že zase vyzkouším něco nového. Maličké 7ml balení je praktické a ideální na cesty. Teď už neodhadnu, na kolik použití mi vystačil, ale rozhodně mi vydržel déle, než jsem očekávala.

Podle popisu z oficiálních YR stránek se má jednat o lehký rozjasňující make-up. Obsahuje výtažek z rýže, který zlepšuje buněčné dýchání pleti. Co se týče mých dojmů: make-up je poměrně řídký a tím pádem také ne příliš krycí. Pleť trochu sjednotí, ale že by něco skutečně zakryl, s tím moc nepočítejte. Obličej skutečně trochu projasní, ale to je z pozitivních efektů asi tak vše. Přestože se nejedná o ten úplně nejsvětlejší odstín, teď na konci léta mi make-up docela pěkně sednul – respektive trochu vyrovnal poměr bílý obličej : opálené tělo ;-). V akci se dá Pure Light sehnat cca za 300Kč, což mi přijde jako naprosto nekřesťanská cena na to, že make-up nic zvláštního s pletí nedělá a už vůbec nic nezakryje.

zarijova_spotreba_2

Záříjové počtení

Opět přichází mé oblíbené čtenářské období – podzim :-)…

Dan Millman – Cesta pokojného bojovníka

Tuto knížku mi zapůjčil Péťa K., když jsme spolu byli coworkovat v Kafecu. Je to opět jedna z těch „motivačních“ a tentokrát dokonce autobiografická. Dan Millman, někdejší mistr světa v gymnastice, v ní líčí příběh své niterní cesty, která započala jedné noci u benzínové pumpy, kde se Dan setkal se svým guru, jemuž dal jméno Sokrates. Musím říct, že zpočátku mě kniha moc nenadchla – nejedná se totiž o žádný literární skvost a je vidět, že autor není primárně spisovatelem. Vyprávění mi přišlo chaotické, unikaly mi v něm pointy a obě hlavní postavy mi byly značně nesympatické :D. Jak ale přicházela Danova „proměna“, měnil se i můj názor na jeho knihu, věci do sebe začaly zapadat a příběh mě pohltil. Na knížce mi vadily především ojedinělé „sci-fi“ prvky – u tohoto typu literatury totiž oceňuju hlavně jejich reálnost, díky které se můžu s poselstvím knihy snadněji ztotožnit. Tady to tak úplně nešlo a R.S. Sharma to podle mě prostě umí napsat líp. Doufala jsem také v nějaký originálnější konec. Ale na druhou stranu – svou hloubku to mělo, takže není důvod si Cestu pokojného bojovníka nepřečíst, pokud se vám také někdy dostane do rukou :-).

zarijove_pocteni_1

April Lindnerová – Jane

Na tuhle knihu s podtitulem „Moderní příběh Jany Eyrové“ jsem měla políčeno už od chvíle, kdy vyšly první recenze. Nejsem člověk, který by lpěl na tradičním pojetí literární klasiky. Naopak si myslím, že někdy může moderní převyprávění pomoct a přiblížit vynikající dílo mladé generaci čtenářů. Proto mi originální pojetí nestárnoucího příběhu přišlo jako super nápad a doufala jsem, že autorka na to půjde s vtipem a nadhledem. Hlavní hrdinkou knihy je devatenáctiletá a čerstvě osiřelá dívka jménem Jane. Ze dne na den se ocitne bez prostředků, a protože nemá peníze na zaplacení školného, odchází z univerzity hledat si práci. Tu skutečně brzy nachází a stává se chůvou v Thornfield Parku – honosném sídle pana Rathburna, rockové hvězdy s divokou minulostí :D… Víc z děje asi nemá cenu prozrazovat. Samozřejmě je dobré znát původní verzi Jany Eyrové – díky tomu vás bude knížka bavit mnohem víc. Nicméně Jane je napsaná natolik chytlavě, že se vám určitě bude příběh líbit i bez předchozí čtenářské zkušenosti.  Na závěr už zbývá jen dodat, že autorka chystá další knihu – Catherine – která má být variací na slavný román Na větrné hůrce. A já říkám, že se na něj už zatraceně těším :-)!

zarijove_pocteni_2

Sophie Kinsella – Shopaholik za hranicemi

Sophie Kinsella prostě nikdy nezklame :-)! Její knížky jsou plné humoru, nadhledu a hlavně dobrých konců. Shopaholik za hranicemi je pokračováním příběhu Becky Bloomwoodové (kterou mimochodem pasuji na jednu z mých nejoblíbenějších literárních postav :D!), šestadvacetileté dívky z Londýna, posedlé nakupováním. Pokud tedy máte černé svědomí z nákupu něčeho, co jste tak úplně nepotřebovali, tahle knížka vás jej stoprocentně zbaví :D. Moc MOC doporučuji pro všechny pochmurné podzimní dny nebo kdykoliv, až budete potřebovat zlepšit náladu :-).

Pozn. Na knížce mě zaujalo jisté kouzlo nechtěného, a sice že děj autorka (jistě zcela neplánovaně) umístila do New Yorku v září roku 2001.  V kontextu tehdejších událostí tak zůstávají problémy Becky Bloomwoodové poněkud… malicherné. Ale za to Sophie Kinsella pochopitelně nemůže.

zarijove_pocteni_3

Miloš Holas – Pátrejte s námi

A opět jedna knížka od Péti K. Tuto jsem od něj pro změnu dostala k dvaadvacetinám, včetně originálního věnování :D! Jedná se o 3 dětské příběhy, každý s jinou zápletkou, ale se stejnou trojicí hrdinů. Z dětských knížek nikdy nevyrostu, takže v tomto směru mě výběr rozhodně neurazil :D. Knížka je napsaná docela čtivě, vadilo mi jen občasné moralizování, které v dětských knížkách nemám moc ráda. Toleruju ho leda tak u Káji Maříka, na kterého si nenechám šáhnout :D. A nakonec přidávám jedničku za hezké ilustrace, ty ocením vždycky :-).

zarijove_pocteni_4

Francis Scott Fitzgerald – Velký Gatsby

Velký Gatsby se stal díky stejnojmennému filmu aktuálním fenoménem, a tak jsem ani já neodolala a přinesla si z knihovny jednoho Fitzgeralda. K ději asi není potřeba nějakých sáhodlouhých řečí – vypravěčem knihy je Nick Carraway, mladík, který se spřátelí se zámožným a oblíbeným Jayem Gatsbym. Ten je shodou náhod bývalou láskou Nickovy sestřenice Daisy, která se sice už během let vdala, ale v manželství není příliš spokojená a menšímu povyražení s Gatsbym se nijak nebrání ;-). Velký Gatsby se odvíjí jako obyčejná love story jen do chvíle, než je milostný trojúhelník (naneštěstí ne jediný v tomto příběhu) odhalen a dochází k tragédii…

Musím říct, že zpočátku mě příběh příliš neoslovil, ale postupně začal děj gradovat a ke konci už jsem nemohla od knížky odejít, aniž bych nezjistila, jak to celé dopadne. Velký Gatsby je vlastně velice krátké dílko, které se dá v pohodě přečíst za jedno odpoledne. U takových knížek mám většinou trochu problém v tom, že si za tak krátkou chvíli nestihnu vybudovat k hrdinům žádný „vztah“. V případě Gatsbyho pak přichází problém číslo dvě – a sice že postavy ve čtenáři nevzbuzují tolik sympatií, aby si s nimi vůbec nějaký vztah chtěl vybudovat. Přesto si myslím, že ve vás Gatsby zanechá silný dojem (a nejspíš stejně jako já okamžitě zatoužíte podívat se, jak se s tématem poprali filmaři).

zarijove_pocteni_5

Akce e-shopu Dermacol

Vím, že ne všechny z vás zajímá tahle kosmetická rubrika, ale dneska tady mám docela dobrý tip, který by mohl využít každý. E-shop značky Dermacol připravil pro své zákazníky motivační program. V jeho rámci nabízí každému nově registrovanému zákazníkovi e-shopu finanční bonus ve výši 200Kč. Poté, co se na stránkách www.dermacol.cz zaregistrujete (trvá to jen chviličku), obdržíte na své konto dvě stovky, které můžete okamžitě využít k nákupu. Není to limitované žádným „nakupte nad 500“, jako tomu v podobných případech obvykle bývá. Háček to má jediný – a sice že těch 200Kč musíte využít do 3 dnů od registrace, jinak vám propadnou. Pokud si necháte balíček zaslat poštou, vyjde vás asi na 80 Kč, což je pořád dost fajn cena. V případě, že si balíček vyzvednete v Praze v Černé růži, neplatíte vůbec nic. A to už se fakt vyplatí ;-)!

Rozhodla jsem se, že tuhle akci tedy vyzkouším a zjistím, jestli těch háčků náhodou nebude víc. Objednala jsem si dvě tělová mléka, během druhého dne už mi přišla SMSka, že moje objednávka je připravená k vyzvednutí a v pátek mi ji Péťa dovezl z Prahy. Všechno bylo naprosto bez problémů (musela jsem jen napsat do e-mailu, že balíček nebudu vyzvedávat já osobně).

Ceny v e-shopu mi přišly celkem srovnatelné s těmi v drogeriích a sortiment jakbysmet, takže se nedá říct, že by se normálně objednávání z e-shopu nějak extra vyplatilo. Tahle akce mi ale přijde opravdu fajn – pokud ji nevyužijete přímo vy, můžete na stránkách vybrat třeba nějakou kosmetiku pro mamku k Vánocům a zaplatíte prakticky jen za poštovné. Akce platí jen do 15.10., takže pokud ji chcete využít, nerozmýšlejte se dvakrát :-)!

Moje objednávka
Moje objednávka

Tvarohové knedlíky

Pod vlivem nové kulinářské show Dity P. jsem zatoužila stát se v kuchyní bohyní :D… A tak mě zase chytlo vaření a experimentování. Dnes to budou švestkové knedlíky, neb úroda byla letos bohatá a byla by škoda nechat to všechno jen do slivovice, no ne?

  • 250g měkkého tvarohu
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • 200g polohrubé mouky
  • 100g másla, rozpuštěného
  • 15-20 švestek
  • moučkový cukr na posypání
  • 1-2 kelímky zakysané smetany

Měkký tvaroh, vejce, sůl, mouku a rozpuštěné máslo smícháme a propracujeme do hladkého a vláčného těsta. Z něj vytvoříme váleček a nakrájíme ho na menší špalíčky. Každý špalíček prsty roztáhneme, doprostřed dáme ovoce a zabalíme kulatý knedlík. Vaříme ve vroucí osolené vodě 6 minut. Podáváme posypané moučkovým cukrem a ozdobené zakysanou smetanou.

Z tohoto receptu jsem naprosto nadšená, protože knedlíky byly vynikající – Péťa dokonce tvrdil, že jsou nejlepší, jaké kdy jedl O:-)… a mně to taky tak přišlo! Těsto bylo krásně jemné, moc se nelepilo ani netrhalo – zkrátka bezvadně se s ním pracovalo. A navíc byly knedlíky hotové než bys řekl švec. Pokud máte ještě nějaké přebytky ovoce ze zahrádky, určitě tenhle recept vyzkoušejte :-)!!

tvarohove_knedliky

Nejlepší hermelínová pomazánka

Dneska přináším recept na vynikající pomazánku, která není o moc víc pracnější, než ta běžná hermelínová, kterou asi všichni dobře znáte, zato chuťově je naprosto nepřekonatelná! Na její přípravu budete potřebovat:

  • 2 krabičky hermelínu
  • 150g měkkého salámu
  • 2 vejce, natvrdo uvařená
  • 250g majonézy
  • 1 cibule
  • 1 lžíce plnotučné hořčice
  • sůl, pepř
  • jarní cibulka na ozdobu

Hermelíny i majonézu doporučuji nakoupit v Lidlu. Jednak je tam seženete za dobrou cenu a navíc ty jejich hermelíny jsou takové tvrdší, takže mi připadá, že se při strouhání tolik nerozmatlávají. A jejich majonéza Mikado, která vyhrála dTest, je prostě úžasná a jen díky ní byl můj vánoční bramborový salát nezapomenutelný :D! Jinou značku už téměř nekupuju. A teď už tedy postup:

Hermelíny nahrubo nastrouháme, přidáme nadrobno nakrájený salám i uvařená vajíčka, majonézu, nadrobno nakrájenou cibuli a hořčici. Důkladně promícháme a podle chuti osolíme a opepříme. Podáváme s chlebem nebo s vekou, posypané jarní cibulkou.

nejlepsi_hermelinova_pomazanka

Knihomol

Dnešní příspěvek je jubilejní, 100. v rubrice Úryvky. Jak sami vidíte, moc úryvků už sem poslední dobou nepřidávám, zato knížek jsem přečetla od založení blogu pěknou spoustu a jsem na to náležitě pyšná :-). Doufám, že vám tato rubrika čas od času přinese trochu inspirace a tipů na něco zajímavého, co jste ještě nečetli. Pro mě osobně je to asi ta vůbec nejmilejší rubrika tady, tak doufám, že je to na ní znát :-). U příležitosti těchto kulatin (a protože jsem nemocná a nudím se v posteli :-)) jsem se rozhodla vytvořit pro své čtenáře žebříček 10 knížek, které podle mě patří do každé knihovny, dají se číst i opakovaně a nikdy neomrzí. Je to vlastně výběr toho nejlepšího z mé literární rubriky.

TOP 10

Václav Havel – Dálkový výslech

Betty MacDonaldová – Vejce a já

Roald Dahl – Od A do Z

Zdeněk Jirotka  – Saturnin

Ladislav Fuks – Spalovač mrtvol

Jan Skácel – Květy z nahořklého dřeva

Václav Hrabě – Blues

Robert Fulghum – Opravdová láska

Josef Škvorecký – Hříchy pro pátera Knoxe

Simon Mawer – Skleněný pokoj

knihy

Máte taky svoji top desítku? A četli jste něco z té mojí? Dejte vědět, zda se v něčem shodujeme nebo na co jsem zapomněla :-). Knihomolům zdar!