Zdeněk Křížek, Ivan Crha – Jak psát reklamní text
Jak jsem avizovala minulý měsíc, po roce bez zkoušek a bez učebnic mi studium začalo chybět, a tak jsem se rozhodla začít vzdělávat v tom, co mě teď aktuálně tak nějak živí. Do knihovny jsem šla úplně naslepo a rozhodla se vybrat impulzivně to, co mě na první pohled zaujme. V tomto případě to určitě nebylo šlápnutí vedle. Příručka je napsaná velmi čtivě a přehledně a obsahuje jak zajímavé teoretické informace, tak praktická cvičení (která jsem, přiznám se, moc poctivě nedělala :D…). Záběr knížky je poměrně široký a seznámí vás mimo jiné i se základy marketingu, trochou psychologie i poznatky z oblasti reklamy a PR. Musím říct, že mě tato „učebnice“ v mnoha ohledech inspirovala, povzbudila do práce, ale i sebrala pár iluzí :-). Tak či tak ji všem, kteří se zajímají o textařinu, moc doporučuju! Autoři dělají čest svému povolání a napsali opravdu čtivé dílko.
J. Hanzelka, M. Zikmund – Afrika snů a skutečnosti 1
Cestopisy jsou moje láska a navíc konečně začíná léto a s ním i cestovatelská sezóna. O důvod víc proč se zasnít a začíst do dobrodružného vyprávění klasiků českého cestopisu. Sérii o Africe jsem dostala od pratety a jedná se o vydání z roku 1955. Předmluva se tedy hemží superlativy, kterak Hanzelka a Zikmund šířili ve světě slávu naší země a přispěli k boji za mír :D. Je fakt, že u některých pasáží popisujících kapitalistické mocnosti jako vykořisťovatele afrického obyvatelstva, jsem si nebyla jistá, jestli je tam včlenili pánové dobrovolně nebo ne :D. Když ale opomenu těch pár odstavců poplatných režimu, Afrika snů a skutečnosti je báječným a napínavým vyprávěním, které se ve své době muselo stát bestsellerem. Když se autoři vydali na vlastní nebezpečí s Tatrou do súdánské pouště, ani jsem nedýchala :-)! Knížka je doplněna krásnými ilustracemi i fotografiemi, které Hanzelka se Zikmundem pořídili na své cestě africkým kontinentem. Co vám mám vykládat? Už se nemůžu dočkat, až si přečtu druhý díl!
Raymond A. Moody, jr. – Život po životě
„…Nemůžeme pochopit tento život, dokud nezahlédneme kousek toho, co leží za ním…“
Moodyho Život po životě čtu už poněkolikáté. Stejně jako řada jeho dalších knih se i tato stala krátce po vydání světovým bestsellerem. U nás knížka poprvé vyšla ještě v samizdatu. Americký lékař a spisovatel věnoval své dílo poněkud neobvyklému tématu „smrti“ a zážitků s ní spjatých. Vyzpovídal celou řadu lidí, kteří zažili tzv. near-death experience (jinými slovy přežili klinickou smrt) a došel k pozoruhodnému zjištění – zkušenosti této pestré škály různých lidí vykazovaly nápadně podobné znaky a vesměs naznačovaly možnost, že smrtí všechno nekončí. Moody vás nebude přesvědčovat o tom, že posmrtný život skutečně existuje, nicméně vás donutí o spoustě věcí alespoň přemýšlet a připustit si je. Pokud máte rádi filosofické debaty na téma „co bude po smrti“ nebo vás prostě jen fascinují „neuvěřitelné“ příběhy, určitě si Moodyho bestseller také přečtěte.
Tereza Boučková – Když milujete muže
To jsem vám takhle jednou přišla z práce, uvařila si čaj a že si budu chvilku číst… začetla jsem se tak, až jsem se najednou přistihla, že jsem na poslední stránce. Už dlouho se mi nestalo, že bych nějakou knížku zhltla takhle na posezení. Útlé dílko obsahuje dvě krátké novely (Křepelice a Když milujete muže). Společnou linií obou novel je příběh ženy, která se obětuje pro muže, ale její oběť nakonec nikdo neocení. Když milujete muže je vzorovým příkladem toho, jak se i na malé ploše textu dá vybudovat mimořádně silný a sugestivní příběh. Opět tleskám Tereze Boučkové a těším se na shledání u další její knížky :-)!
Harald Martin – Paul McCartney
Knížky o Beatles nikdy nezestárnou. A co mě obzvlášť těší – je jich tolik, že určitě budu mít co číst do konce života :D! Dílko německého novináře Haralda Martina nazvané přímočaře Paul McCartney je z roku 2002, takže není úplně aktuální. Pokud chcete získat nějakou ucelenější představu o Paulovi, tak tu vám tahle knížka moc neposkytne – autor skáče z jednoho tématu na druhé, což působí dost chaoticky. Mně osobně to nijak nepohoršuje, protože jsem toho načetla tolik, že bych sama mohla psát Beatles paměti :D, takže vyhledávám spíš ty zajímavosti, o kterých se jinde nepíše. Opomenu-li fakt, že dílko občas sklouzává k bulváru, obsahuje řadu zajímavých informací zejména o Paulově hudebním vývoji po Beatles, projektu Anthology a sólové tvorbě posledních let.
Sidney Keyes – Krutý slunovrat
A na závěr trocha poezie, kterou jsem dostala od Pavči k Vánocům. Touto útlou sbírečkou jsem si nedávno krátila cestu z KM do Brna. Krutý slunovrat obsahuje verše anglického básníka, jehož tvorba je poznamenána válečnými událostmi a vědomím, že pro vítězství je třeba přinášet oběti, a který ve smyslu tohoto vědomí dobrovolně nastupuje vojenskou službu a v r. 1943 umírá jako voják v tuniské poušti.