Na našich červnových cestách jsme navštívili celou řadu zajímavých míst. Ta „top“ bych vám dnes ráda představila. A dopředu předesílám, že tentokrát to ještě nebude o Gaudím a jeho stavbách – ty si určitě zaslouží samostatný článek :-).
Girona
Girona nás opravdu příjemné překvapila. Nečekali jsme od ní mnoho – většina turistů, která přilétá na Costa Brava, ji bez zájmu míjí. Je to poměrně malé městečko, avšak s překvapivě krásným historickým centrem.
Za návštěvu rozhodně stojí náměstí se sochou Gironského lva, ke které se váže poněkud kuriozní pověst – pokud lvíčkovi políbíte zadek, jednoho dne se do Girony zase vrátíte :D.
Ideální pro procházku je také bývalá židovská čtvrť El Call plná úzkých spletitých uliček.
A co rozhodně nesmíte vynechat, to jsou starobylé městské hradby, které obkružují historické centrum. Přístup na ně je volný a nabízí opravdu překrásný výhled na celé město i přilehlé okolí.
Na Placa de la Catedral pak najdete dominantní gotickou katedrálu, která vznikla někdy mezi 14. a 16. stoletím.
Montserrat
Pokud už se vydáte do Barcelony, určitě stojí zato udělat si malý výlet na nejvýznamnější poutní místo Katalánska – klášter Montserrat. Z Barcelony můžete jet vlakem, který vás doveze až k dolní stanici lanovky. Nahoru do skal pak jedete malou žlutou kabinkou s nosností asi 35 osob. Pokud netrpíte závratí, užijete si překrásný rozhled do okolí.
Ve výšce 750 metrů pak naleznete rozlehlý klášterní komplex ležící uprostřed horského masivu. Benediktinský klášter zde byl založen v 9. století. Během své historie byl několikrát téměř zničen a velká rekonstrukce zde proběhla v polovině 19. století.
Cílem poutníků je černá Madona, která se stala oficiální patronkou Katalánska. Stojí se na ni oooobrovská fronta snad v kteroukoliv denní hodinu. My se na ni proto podívali pouze z dálky (nachází se v chrámu nahoře nad oltářem) – k naší velké radosti se ji Péťovi podařilo na foťák krásně nazůmovat :D!
Montserrat je vyhledáván i horolezci či pěšími turisty – pokud vám zbude dost sil, můžete se vydat na cca půlhodinovou procházku na vyhlídku, odkud si můžete celý klášterní komplex prohlédnout či vyfotografovat.
A pokud máte žízeň, nezapomeňte si načepovat vodu do zásoby – v Montserrat teče z kohoutků jedna z nejčistších vod široko daleko (ta v Barceloně není pitná)!
Blanes
Pokud se rozhodnete navštívit Costa Brava a prožít dovolenou ve stylu „moře, váleníčko na pláži a dobré jídlo“, Blanes je podle mě ta nejlepší možná volba.
Během naší cesty na jih do Barcelony jsme si mohli z okna prohlédnout ostatní letoviska na pobřeží a žádné se nám na pohled nelíbilo tolik jako právě Blanes. Průzračně modré moře, asi nejkrásnější, jaké jsem ve svém životě viděla, rozeklané útesy a spousta zeleně…
Pláže zde nejsou obsypané turisty jako třeba v Barceloně, a přestože moře je dost studené, koupání v něm určitě neodoláte. Ceny v restauracích tu nejsou tak příznivé jako v Alicante, ale výborně nakoupíte na již zmiňovaných tržnicích. A co se nám na Blanes líbilo především – máte tu i spoustu jiných možností než se jen válet na pláži. Krom historického jádra si můžete prohlédnout dominantní zříceninu hradu San Juan. Při výstupu si máknete, ale úžasný výhled je zaručen.
Hezkým tipem na výlet je také návštěva botanické zahrady Mar i Murtra, kde naleznete snad všechny možné druhy rostlin. O tom ale napíšu více v samostatném článku :-).
Barcelona
A konečně katalánská metropole, která nabízí tolik zajímavých míst k návštěvě, že nevíte, které si vybrat dřív. Opomenu-li tedy místa spojená s Gaudím, ke kterým se vrátím v samostatném článku, začnu s památkou, u které jsme naše toulání po Barceloně zahájili i my – a sice Vítězný oblouk. Nenechte se zmást, neupomíná na žádné slavné vítězství – byl postaven jako vstupní brána pro mezinárodní výstavu v roce 1888. Na první pohled upoutá obložením z červených cihel, které evokuje inspiraci arabskou architekturou.
Co se prý v Barceloně nesmí vynechat, to je proslulá promenáda La Rambla. Na mě však byla příliš přeplněná a sama o sobě mě moc nezaujala. Když už po ní ale půjdete, určitě se vyplatí udělat si tu a tam malou odbočku – třeba na zmiňovaný trh La Boquería nebo na rušné historické náměstí Placa Reial. Na samém konci Rambly (u pobřeží) naleznete slavný památník na počest Kryštofa Kolumba, který vyplul z barcelonského přístavu za objevením Ameriky.
Co bych doporučila si v Barceloně raději odpustit je návštěva nechvalně proslulé čtvrti El Raval (tzv. „temná čtvrť“), která se nachází nedaleko Rambly. Mísí se tu různá etnika, což poznáte na první pohled. El Raval žije především nočním životem, ale i ve dne tady narazíte na nejednu lehkou děvu nebo pochybná individua honící se s kuchyňským nožem po ulici (true story). Ještě fotku s tlustým Ravalským kocourem od kolumbijského výtvarníka Fernanda Boterose a rychle pryč!
Těším se na další články s památkama! 🙂