Bezdětný víkend si přímo říká o kulinářské experimenty, tak tady jeden nový recept, inspirovaný prehistorickým číslem magazínu F.O.O.D. 😉
2 kořenové petržele nakrájené na kostičky
1 stroužek česneku, rozdrcený
1 malá cuketa, nakrájená na kostičky
1 lžíce olivového oleje
750 ml zeleninového vývaru
1 lžíce citronové šťávy
150 g uzeného lososa, nakrájeného
200 ml smetany
sůl a pepř na dochucení
V hrnci rozehřejeme olej a podusíme na něm petržel a česnek, přidáme cuketu, zalijeme vývarem, osolíme, opepříme a 10 minut vaříme. Poté polévku rozmixujeme se smetanou a podáváme s lososem promíchaným s citronovou šťávou.
Ufff, tohle teda bylo… Na první pohled docela nenápadná a poměrně útlá kniha, autorova prvotina, a hned takhle silné kafe! Musím říct, že jsem odSrpnů neměla žádná velká očekávání, doporučení na tento titul jsem jen tak letmo zaregistrovala na jednom literárním IG profilu, ale rozhodně kolem něj neběžel nějaký obří hype. A ono je to tak zatraceně dobrý, zatraceně silný a bolavý.
Už jen to téma, které si Jakub Stanjura vybral, je na české poměry poměrně neotřelé. Gaslighting – tedy způsob psychické manipulace, jejíž podstatou je systematické zpochybňování vnímání reality cílové oběti, která si postupem času sama nemůže být jistá, co je realita a co výplod její fantazie, je něco, o čem se ve společnosti podle mě až tolik nemluví, ale přesto se to zcela jistě děje. Stejně jako hlavní hrdince knihy – Daniele, kterou čtenář sleduje po dobu několika za sebou jdoucích srpnů.
Tento koncept mě na knize mimochodem velmi bavil – vracet se k postavám vždy po uplynutí jednoho roku a pozorovat, co se v jejich životě za tu dobu proměnilo. Samozřejmě to přináší i jistá negativa, jako to, že není možné ponořit se s hlavní hrdinkou úplně do hloubky, více se do ní nacítit, ale ve výsledku je to vlastně asi dobře, protože i tak je ta kniha velmi sugestivní a zničující a já sama jsem ji musela před poslední kapitolou odložit, protože už toho na mě bylo prostě najednou příliš.
Co musím opravdu ocenit je to, jak skvěle se autor mužského pohlaví dokázal vcítit do hlavní ženské hrdinky, jak uvěřitelné bylo její jednání. Přesto jsem do poslední chvíle doufala, že se v Daniele na konci něco zlomí – přece jen mi od začátku příběhu přišla jako docela silná osobnost na to, aby se nechala takto semlít a stala se z ní totální o sobě pochybující troska… Na druhou stranu ji sledujeme v období mezi 17 a 24 lety, kdy je člověk ještě celkem tvárný a asi i více ovlivnitelný svým okolím. A vlastně to i celé koresponduje se zrádností gaslightingu – tedy, že obětí takové manipulace se může stát prakticky každý, i ten, který je přesvědčen o tom, že „jemu by se to nikdy nestalo“.
Co víc dodat? Jsem ze Srpnů opravdu příjemně překvapená, ač to bylo těžké literární sousto. Design obálky propojený s příběhem je už jen taková třešnička na dortu. Myslím, že ve mně bude kniha ještě nějakou chvíli doznívat. Že mi ze vzpomínky na ni bude ještě chvíli úzko. Ale nemůžu jinak, než ji doporučit.
Mám tu takhle po víkendu jeden fajn tip na odlehčený, vlastně vyloženě zdravý dezert 🙂 Recept je podle Bioabecedáře.
800g jablek
200g banánů
0,75l jablečného moštu
2 vanilkové biopudingy
1-2 lžíce citronové šťávy
1 sáček špaldových piškotů
Očištěná jablka nakrájíme na menší kousky a vaříme v 0,5 litru jablečného moštu cca 10-15 minut do úplného změknutí jablek. Můžeme je pak ještě vidličkou trochu rozmačkat. Mezitím si rozmícháme pudingové prášky ve zbývajícím moštu, vlijeme do jablečné směsi a za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Nakonec přimícháme banán, který jsme si rozmačkali v misce bokem. Můžeme dochutit citronovou šťávou, případně dosladit medem, pokud je třeba. Nalijeme buď do mističek, jejichž dno jsme pokladli piškoty, nebo rovnou na piškoty vyskládané do dortové formy, a necháme ztuhnout. Podávat můžeme s kopečkem šlehačky 🙂