Únorová knihovnička

Uplynulý měsíc přinesl na poli literárním nejedno milé překvapení. To největší vám ale svěřím až v příštím článku – napovím jen tolik, že se týká navázání spolupráce, a protože všichni dobře víte, jak zbožňuju psaní a literaturu, asi nebude úplně těžké uhodnout, o co se jedná. Oukej, přiznávám se, že některým už jsem to vyžvanila 😀 – ti ostatní se ale nechají překvapit a zatím si třeba přečtou něco málo o mých únorových knižních tipech…

Arthur Rimbaud – Opilý koráb

Po delší době jsem se zase vrátila k jednomu z prokletých básníků, k buřiči a bohémovi, jehož dílo se stalo základem moderní francouzské poezie. V překladu Vítězslava Nezvala naleznete hezký průřez Rimbaudovou tvorbou. Sbírku doplnila lehce depresivními, ale působivými ilustracemi Kateřina Hosnedlová.

„…V ten den se vracíte zas k lustrům jako květ,
zas rádi pijete pivo a limonádu…
Jaký je člověk bloud, když je mu šestnáct let
a lípy zaplaví svou vůní promenádu…“

(Román)

unorova_knihovnicka_1

George R. R. Martin – Střet králů 2

Přiznávám se, že u tohoto dílu jsem měla trochu čtecí krizi a nějak mě to v půlce úplně přestalo bavit. Po půl roce jsem se ale ke Hře o trůny zase vrátila a připomněla si některá místa a souvislosti, které jsem sice znala ze seriálu, ale za tu dobu zapomněla. A teď už se od série zase pro změnu nemůžu odtrhnout.

unorova_knihovnicka_2

Gary Chapman – Pět jazyků lásky

O tomto populárním díle manželského poradce Dr. Chapmana jste už nejspíš slyšeli. Já se o něm poprvé doslechla na přednáškách předmětu „Psychologie v manželství a v rodině“ na FSS. Gary Chapman je autorem teorie o pěti jazycích lásky – pěti způsobech, kterými si lidé navzájem mohou projevovat lásku. Vzhledem k tomu, že každý z nás je v tomto ohledu nastaven trochu jinak, je užitečné naučit se porozumět, jakým jazykem mluví partner nebo vaši blízcí. Rozklíčování není úplně jednoduché – na první pohled se vám možná při čtení bude zdát, že na vás sedí charakteristiky všech pěti jazyků, mějte ale na paměti, že jeden by měl být vždy dominující. Nejlépe jej prý rozpoznáte tak, že se zamyslíte nad tím, čím je možné vás nejvíce zranit. Mně osobně i hodně pomohla kapitola o vztazích rodiče-děti, kde jsou jednotlivé jazyky popsány na dětských projevech. Kniha je doplněna také celou řadou reálných případů z Chapmanovy praxe manželského poradce. Povinná četba nejen pro všechny milovníky populárně naučné psychologie.

unorova_knihovnicka_3

Gazpacho

A do třetice další kulinářská premiéra uplynulého víkendu – polévka gazpacho. V létě samozřejmě podávaná vychlazená s kostkou ledu, teď v únoru ale doporučuju radši její teplou variantu.

  • plechovka cherry rajčat
  • 1 salátová okurka
  • 1 malá cibule
  • 1 paprika
  • 2 stroužky česneku
  • 50 ml olivového oleje
  • 2 lžíce červeného vinného octa
  • 200 ml vody nebo zeleninového vývaru
  • sůl, pepř, cukr a worchester k dochucení

Na troše oleje necháme zesklovatět nasekanou cibuli a česnek, přidáme plechovku rajčat, na kostičky nakrájenou okurku a papriku. Zalejeme olivovým olejem, promícháme a přidáme vývar. Necháme chvilku vařit a nakonec rozmixujeme tyčovým mixérem – ale ne úplně dohladka. Dochutíme solí, pepřem, cukrem a kapkou worchesteru. Ozdobit můžeme kostičkami syrové zeleniny. Pokud stejně jako já zbožňujete polévky, kde hrají prim rajčata, určitě si zamilujete i tuto.

gazpacho

Cheescake

S blížícím se jarem jsem se zase obula do 30 days squat challenge – a tentokrát mám chuť vytrvat! O víkendu však šla všechna předsevzetí ohledně zdravé stravy stranou. Péťa dnes slaví svátek a já ho chtěla překvapit cheescakem podle Dity P. Vzhledem k tomu, že to byla má cheescakeová premiéra, měla jsem trochu obavy. Ty se ale hned po prvním soustu rozplynuly… Díky, Dito! Díky, že se díky tobě cítím v kuchyni jako bohyně :)!

  • 400 g smetanového sýra (např. lučina)
  • 1 balení mascarpone
  • 200 g cukru krupice (já použila třtinový)
  • 2 sáčky vanilkového cukru
  • 4 velká vejce
  • 2 žloutky
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 120 ml smetany na šlehání
  • 180 g máslových sušenek (např. Bebe)
  • 2 lžíce cukru krupice
  • 2 lžičky mleté skořice
  • 60 g rozpuštěného másla

Troubu si předehřejeme na 190 °C. Sušenky nadrtíme – např. tak, že je nasypeme do sáčku a „rozválíme“ válečkem na těsto – je to velmi rychlé a efektní! Drcené sušenky zpracujeme se 2 lžícemi cukru, skořicí a máslem, aby se vše spojilo. Hmotu natlačíme do vymazané dortové formy a dáme na 10-15 minut zapéct. Mezitím si přichystáme náplň. V míse promícháme ručním šlehačem smetanový sýr, mascarpone a oba cukry, až se vše spojí. Poté postupně vmícháváme vejce a žloutky a nakonec ještě citronovou šťávu a smetanu. Hotový krém nalejeme na čerstvě upečený korpus. Teplotu v troubě snížíme na 180 °C, poté vložíme cheescake a pečeme ještě asi 40 minut. Náplň by měla být po okrajích pevná a uprostřed se ještě malinko chvět – podle toho poznáte, že je cheescake hotový.

cheescake

Cheescake je jedním slovem vynikající – přesně takový, jaký by měl cheescake být. Příprava je přitom opravdu rychlá a jednoduchá. Jen mám takové podezření, že zmizí ze stolu dřív, než si ho stihnete pořádně užít 😉

Kari žebra

Krom Péťového zítřejšího svátku tento víkend slavíme také naše šesté výročí. Při té příležitosti jsem chtěla uvařit nějakou specialitu a Dita P. mě opět zachránila. V kuchařce mě zaujal recept na pečená žebra, která Péťa přímo zbožňuje. Takže o menu bylo rozhodnuto – teď ještě zbývalo sehnat ta žebra, což není vůbec jednoduchá věc! Oběhala jsem tři řeznictví a teprve v tom posledním jsem byla úspěšná (myslela jsem, že po revoluci už se něco takového nemůže stát :D!). Bylo nakoupeno a mise „Žebra“ mohla začít…

  • 0,5 kg vepřových žeber
  • sůl a pepř
  • 1 lžíce zelené kari pasty
  • 1/2 lžíce sójové omáčky
  • 1 lžíce kečupu
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce medu
  • 4 nadrcené stroužky česneku
  • 1 nadrobno nakrájená cibule

První problém se objevil velmi záhy – žebra jsem nakoupila vcelku, ale doma samozřejmě neměla sekáček, kterým bych je mohla naporcovat. Nakonec to ale nijak zvlášť nevadilo. Žebra jsem si tedy nejprve omyla, osušila, nasolila a opepřila. V misce jsem si smíchala všechny ostatní ingredience do marinády, kterou jsem žebra pěkně ze všech stran potřela. Žebra jsem vložila do pekáče, podlila trochou vody, přikryla pokličkou a vložila do trouby rozehřáté na 200 °C. Takto pruce se pekla 30 minut – poté jsem troubu ztlumila na 150 °C  a nechala péct další cca 2,5 hodiny. Občas jsem je zkontrolovala a podlila, ale jinak se žebra pekla docela sama bez mé asistence :-). Ke konci pečení je dobré poklici z pekáče oddělat, aby se vám na žebrech vytvořila hezká kůrka. No a po té 2 a půl hodince bylo hotovo, maso bylo krásně měkoučké a vonělo po celé kuchyni.

kari_zebra

Vůbec jsem nevěřila, že se mi žebra hned napoprvé takhle povedou! Maso nebylo vůbec vysušené. Podávala jsem je s čerstvou zeleninou, domácíma okurkama od tetičky a samozřejmě s hořčicí.

Noc na Karlštejně, 12.2.2015, Městské divadlo Brno

Je to už hodně dávno, co jsem byla naposledy v Městkém divadle… Je to tak ostudně dávno, že se ke mně musely docela náhodou dostat dva volňásky na jeden klasický kus, abych si uvědomila, že to byla veliká chyba se MDB tak dlouho vyhýbat. Na Noc na Karlštějně jsem vytáhla Verunku a myslím, že jsme si to hodně užily 🙂 Zpracování se docela věrně drželo dnes již kultovního filmu z roku 1973, což nás obě potěšilo.

noc_na_karlstejne

Samozřejmě bylo místy těžké ubránit se srovnání s filmovým zpracováním, protože některé postavy, jako třeba Alenu, mám neodmyslitelně spojenou s úžasnou Danielou Kolářovou – včetně jejích pěveckých partů. A takový Matuška taky postavil laťku pěkně vysoko :-). Ale celková atmosféra spolu s živou muzikou a nesmrtelnými hity Karla Svobody mě prostě strhla a myslím, že se tohoto klasického kusu MDB chopilo s citem. Naše představení bylo vyprodané do posledního místa. Pokud se do Městského také chystáte, Noc na Karlštejně můžu jen a jen doporučit. Zařadila se mezi moje oblíbené nestárnoucí klasiky West Side Story nebo Jesus Christ Superstar, které MDB vždycky umělo a umí pořád.