Tento recept mám opět z polévkové kuchařky „Ze Svatojánu“ a tato miso polévka je jedna z mála, co jsem stihla vyzkoušet, která mě více zaujala a zařazuji si ji mezi své oblíbené recepty.
2 lžíce sezamového oleje
1 mrkev
1 kedluben
1 pórek
4 žampiony
mořská řasa
2 lžíce miso pasty
50g rýžových vlasových nudlí
sůl
Na dvou lžících sezamového oleje 5 minut opékáme velkou mrkev, kedluben a pórek, vše pokrájené na tenké nudličky a žampiony nakrájené na plátky. Zalijeme 2 litry horké vody, přiklopíme a vaříme 20 minut, dokud zelenina není poloměkká. Osolíme a po částečném zchladnutí zamícháme 2 velké lžíce miso pasty. Nakonec vmícháme rýžové vlasové nudle, které jsme uvařili zvlášť v osolené vodě podle návodu na obalu. Podáváme posypané sušenou mořskou řasou.
Dnes tu mám zase po delší době něco pro masožravce 🙂 Na recept jsem narazila při listování v prázdninovém Albert magazínu, a tak jsme si s Olim takovýmto slavnostním obědem rozzářili jedno všední pondělí…
800g nových brambor
sůl
800 g vepřové panenky
4 lžíce plnotučné hořčice
3 lžičky grilovacího koření
6 lžic slunečnicového oleje
200 g zelených fazolek
1/2 červené cibule
1/2 červené papriky
1/2 žluté papriky
200ml bylinkového dresinku
Omyté brambory ve slupce vaříme v osolené vodě 10 minut, poté slijeme. Očištěnou osolenou panenku potřeme hořčicí a zasypeme grilovacím kořením. Rozpálíme 3 lžíce oleje a zprudka opečeme panenku ze všech stran, přeléváme přitom výpekem. Vložíme do zapékací mísy, okolo nasypeme přepůlené brambory a pečeme v troubě na 190°C 10 minut dozlatova.
Mezitím rozehřejeme zbylý olej a orestujeme fazolky s cibulí pokrájenou na měsíčky 3 minuty. Přisypeme nudličky paprik, osolíme, opepříme a restujeme další dvě minuty. Servírujeme spolu s plátky panenky, pečenými brambory a domácím jogurtovým dresinkem (já smíchala jen Hollandii s čerstvou nakrájenou pažitkou).
Autorky této publikace už nějakou dobu sleduji na Instagramu, kde se pod profilem „Mámami“ dělí o své tipy v péči o domácnost a organizaci domova. Co si budeme povídat, od té doby, co jsem na mateřské a trávím doma většinu svého času, mnohem častěji přemýšlím nad tím, co by se u nás dalo vylepšit a čím se vůbec chci obklopovat. Tak nějak celkově inklinuji k minimalismu, ledacos už mě naučila mnohokrát opěvovaná Terapie domova a postupně zjišťuju, jak výrazně má dobrá organizace a uspořádání věcí vliv na jejich údržbu.
Asi nikdo netouží trávit veškerý svůj volný čas úklidem. „Zamilujte si svůj domov“ se tak stala publikací, do níž jsem vkládala naděje na další vylepšení toho našeho „doma“. Netvrdím, že se v ní dozvíte něco úplně revolučního, ale jako inspirace fungovala každopádně. Kniha je psaná tak příjemným a motivujícím jazykem, že vás doslova vybízí uvařit si k četbě hrnek bylinkového čaje a jen tak relaxovat a snít o tom vašem dokonalém domově… a pak se z gauče zvednout a aspoň trochu vylepšit ten aktuální stav, ať už je jakýkoliv 🙂
Co pro mě bylo také hodně povzbuzující – autorky (obě trojnásobné mámy) často zmiňují, jak se v tom během jejich vlastní mateřské mnohdy plácaly, což tak nějak podvědomě tušíte, ale stejně vás to naplní nadějí v lepší a uklizenější zítřky i vašeho domova 🙂 Celkově je podle mě kniha tvořena převážně pro maminky na mateřské. Pokud bych se nacházela v jiné životní etapě, asi bych vyhledala jinou publikaci s touto tematikou. Takto si ale ráda přečtu zkušenosti někoho, kdo už má tu fázi zvelebování domova s dětmi za zády odžitou. Zároveň ale v „Zamilujte si svůj“ domov určitě najdete také pasáže, k nimž se dá po čase znovu vracet.
Příjemným bonusem publikace je i hezká grafická stránka a přehledné rozčlenění kapitol. Autorky se věnují např. denním rutinám, organizaci dle jednotlivých místností, ale také tomu, jak zabránit vyhoření, když už vám to doma někdy všechno přerůstá přes hlavu.
Věřím, že kniha nebude pro každého, ale mě osobně nezklamala a ráda s ní budu i v budoucnu krůček po krůčku vylepšovat to naše „doma“. Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji internetovému knihkupectví Megaknihy.cz.