Meik Wiking – Hygge

Když jsem si teď na podzim vybírala na Megaknihy.cz knížku ke zrecenzování, nemusela jsem se moc dlouho rozmýšlet a volba padla velice záhy na Hygge. Publikace s podtitulem „Prostě šťastný způsob života“ je ideálním společníkem na pochmurné podzimní večery, kdy si zapálíte svíčku, uvaříte horký čaj a zachumláte se pod deku. Protože přesně tohle všechno je ztělesněním „hygge“.

O tomto tajemnem obestřeném dánském slůvku jsem poprvé zaslechla někdy před rokem, kdy česká knihkupectví zaplnily první publikace na toto téma. Celá ta filosofie mi přišla na první pohled natolik blízká, že jsem zatoužila zjistit o hygge něco víc. O co se tedy vlastně jedná?

Hygge představuje jakýsi návod na navození pocitu útulna, štěstí a bezpečí za pomoci určitých věcí (a lidí), kterými se obklopíte. Typicky k hygge patří tlumené světlo (zejména svíčky), horké nápoje a dobré domácí jídlo (milovníci sladkého jistě ocení, že čokoládový dortík je velmi hygge :-D!) či pohodlné oblečení z příjemných a huňatých materiálů a (knihomol ve mně jásá) knížky. V domácím prostředí je pak dobré obklopit se přírodními a na dotek příjemnými materiály jako je dřevo a nezapomenout v interiéru na dekorace v podobě měkkých polštářků a dek.

Když se nad tím tak zpětně zamýšlím, zjišťuju, že se vlastně jedná o věci, které mám ráda odjakživa a kterými jsem se podvědomě snažila obklopovat ještě předtím, než jsem vůbec zaregistrovala nějaké „hygge“. Celý koncept pochází z Dánska, které je prohlašováno za nejšťastnější zemi na světě a pravděpodobně se rozvinul jako jakási znouzectnost – když je venku většinu roku ošklivo, tma a zima, prostě se automaticky více zaměříte na svůj domov a na to, aby vám v něm bylo co nejpříjemněji. Svou podstatou se tedy určitě nejedná o nic objevného, přesto je zkrátka radost si v knížce listovat a číst – a to mimo jiné proto, že je opravdu mimořádně hezky graficky zpracovaná. Krom krásných fotek či obrázků v ní najdete také řadu zajímavých grafů (třeba jak často si Dánové zapalují svíčky :D)…

Zkrátka a dobře jsem ráda, že jsem si s Hygge zpříjemnila pár sychravých dnů a večerů a ráda si knížkou zase někdy zalistuji, pokochám se a připomenu, že strávit celý den v peřinách ve flanelovém pyžamu popíjením kakaa a čtením knížek není nic špatného. Naopak, je to strašně hygge :-)!!!

Léto v obrazech

Tak je asi definitivně za námi, poslední záchvěv babího léta. To letošní bylo pěkně nabité – plné toulání, svateb, slavení, slunce, ovoce a také důležitých životních rozhodnutí.

Konečně jsme se rozhoupali k velkému kroku v naší kuchyni – pořízení myčky. Raději pomlčím o tom, že hlavním impulzem k činu se stalo to, že jsem si pořezala ruku a mytí nádobí tak na nějakou dobu zůstalo na Péťovi. Zaplatila jsem tak sice vlastní krví, ale věci se záhy daly rychle do pohybu 😀 Přestože se jednalo o náročnější operaci, díky zkušenému týmu chlapců z VUT se dílo podařilo a mohu potvrdit, že myčka na nádobí zkvalitnila náš život o 120%. Velký dík patří Míšovi a jeho vercajku :-)!

V červnu jsme oslavovali kulatiny Péti V. na Kamenka festu. Konečně tak byla příležitost využít svatební dar od mých kolegů z práce – stylový piknikový koš. Pojedli jsme, popili a na závěr zhlédli poslední z ohňostrojů letošního festivalu Ignis Brunensis nad Špilberkem.

Toulali jsme se Moravou a užívali si léto. Poprvé jsme byli u Jurkovičovy vily, konečně jsem vzala Péťu na Hostýnek, již tradičně jsme vyrazili na jih, kde to máme nejradši – tentokrát na znojemské okurkové slavnosti – a s Phyllis jsme si po dlouhé době prohlédli Brno z ptačí perspektivy. A taky hledali za obzorem náš nový domov 🙂

Přivítala jsem ve strýcově zvěřinci dva nové přírůstky – ježka a zatoulaného kocourka Ronnieho 🙂

 

Meruňkový džem se skořicí

Pro velký úspěch tu mám ještě jeden recept na meruňkový džem, tentokrát podle Albert magazínu. A tuhle várku jsem dělala z naší kroměřížské meruňky, takže je to 100% bio a handmade, včetně toho, že jsem si ty meruňky vlastnoručně otrhala a vlastnoručně odtáhnula až do Brna, abych je mohla proměnit v tento skvostný džem 😀

  • 1 kg meruněk
  • 3 svitky skořice
  • 1 Gelfix 3:1
  • 350 g cukru krupice

Meruňky dobře omyjeme, vypeckujeme, nakrájíme na kousky a dáme do hrnce. Přidáme skořici, Gelfix a zvolna přivedeme k varu. Vmícháme cukr a vaříme asi 10 minut, až džem zhoustne. Pokud je džem stále řídký, vaříme ještě dalších 5-10 minut. Džem naplníme do čistých sklenic, pevně je uzavřeme a na 10 minut otočíme dnem vzhůru. A máme hotovo!

Kdyby vás zajímalo, odkud mám ty rozkošné nálepky na skleničky, jsou z Tigera – mého oblíbeného obchodu se zbytečnostmi 🙂

Brambory s červenou cibulí

Pokud už vás nudí klasické přílohy k masu a rádi čas od času v kuchyni oslníte něčím neotřelým, tento recept, který mám z magazínu Ona Dnes, určitě musíte vyzkoušet. Stačí přidat několik dalších surovin a z „nudných“ brambor je rázem královská pochoutka!

  • 800 g drobných nových brambor
  • sůl
  • 2 jarní cibulky
  • 2 malé červené cibule
  • 1 stroužek česneku
  • 1 lžíce sádla
  • pepř

Troubu předehřejeme na 200 °C, plech vyložíme pečícím papírem. Brambory omyjeme, ale neloupeme – povaříme je v osolené vodě do poloměkka. Jarní cibulku očistíme, cibuli a česnek oloupeme. Bílou část cibulky nadrobno pokrájíme, zelenou nakrájíme na kolečka. Cibuli nakrájíme na tenčí klínky, česnek na tenké plátky. Uvařené brambory přepůlíme, promícháme se solí a rozložíme na plech. Přidáme cibuli a pečeme 35 – 40 minut ve vyhřáté troubě. V malém rendlíku si mezitím rozehřejeme sádlo, orestujeme na něm bílou část jarní cibulky, ke konci opékání přihodíme česnek. Opečené brambory s červenou cibulí vsypeme do mísy, zalijeme sádlem s cibulkou a česnekem, osolíme, opepříme, přisypeme zelenou část jarní cibulky a promícháme.

Brambory se skvěle hodí jako příloha třeba k rybě 🙂