Do slibně se rozrůstající sbírky mých oblíbených polévek dnes přidávám jednu novou. Zeleninové krémy jsem si opravdu zamilovala.
1 lžíce olivového oleje
1 cibule
1 brambora
1 petržel
7 středně velkých mrkví
kousek čerstvého zázvoru
koriandr (ideálně čerstvý)
Olej rozpálíme v polévkovém hrnci a osmahneme na něm nadrobno nakrájenou cibuli. Přidáme bramboru, petržel a mrkve nasekané na kostičky a chvíli opékáme. Zalijeme asi 2 litry vody a vaříme zhruba 10 minut. Poté přidáme kousek nastrouhaného zázvoru a koriandr a vaříme ještě 5 minut. Nakonec rozmixujeme tyčovým mixérem. Dochutíme solí, pepřem a čerstvým koriandrem a můžeme podávat.
Tento víkend jsme oficiálně zahájili balkonovou sezónu a na počest první letošní snídaně na balkoně jsem vyrobila vitamínovou bombu z tropického ovoce :-). Na porci pro 2 osoby budete potřebovat:
2 banány
2 kiwi
200 ml ananasové šťávy
Banán a kiwi zbavíme slupky, nakrájíme na kousky a dobře rozmixujeme s ananasovou šťávou. Nápoj můžeme doplnit kostkami ledu a ozdobit plátkem kiwi. Místo ananasové šťávy se dá také použít třeba podmáslí nebo kefír. Jakým nápojem jste přivítali jaro vy? (A ne že se tu dočtu něco o oroseném pivu :D…)
Po shlédnutí Scorseseho snímku Living in the material world, o kterém jsem tu nedávno psala, jsem zase po dlouhé době dostala chuť na nějakou Beatles biografii. A když jsem objevila v knihkupectví Megaknihy.cz tento životopis George Harrisona s podtitulem Za zamčenými dveřmi, měla jsem jasno. Publikace je poměrně nová – vyšla teprve před dvěma lety u příležitosti Georgových nedožitých sedmdesátin. Je docela obsáhlá (488 stran!) a nechybí v ní ani tři přílohy černobílých fotek.
Biografie chronologicky mapuje zásadní momenty v životě George Harrisona. Popisuje, jak těžce nesl všechno to šílenství kolem beatlemánie v polovině šedesátých let (prakticky až do konce života v něm vzpomínky na roky v kapele vzbuzovaly trauma) i nedostatek příležitostí projevit se jakou autor na albech Beatles. Možná trochu překvapí, že Georgově působení ve skupině je věnováno poměrně málo prostoru – na druhou stranu s Beatles strávil jen malý zlomek svého života a je tak alespoň lépe zdůrazněno, že dokázal na hudebním poli fungovat (byť se střídavými úspěchy) i po rozpadu kapely.
Nemalá část knihy se zabývá Georgovou sólovou dráhou, které vévodí jeho nepřekonatelná prvotina – trojalbum All things must pass. Za pozornost stojí i kapitola o prvním benefičním koncertu v dějinách rockové hudby – Koncertu pro Bangladéš, který George dokázal zorganizovat v rekordním čase. Soudní spory kvůli údajnému plagiátorství v písni My sweet lord, rozpad manželství s Pattie, divoké vztahové kotrmelce v polovině 70. let i veleúspěšný comeback na sklonku let 80. – to je jen malý výčet témat, kterým se Graeme Thomson na stránkách této bohaté publikace věnuje.
Jako celá řada jiných hudebních hvězd, i George Harrison je ve výsledku vylíčen jako rozporuplná osobnost, celý život oscilující mezi duchovní cestou a materiálním světem plným požitků, kterých se nikdy nedokázal vzdát…
Ke čtení rozhodně doporučuji naladit Youtube a pustit si pár songů, o nichž je v textu řeč. Možná stejně jako já objevíte parádní hity z Georgovy sólové kariéry, které jste doteď neznali. Mým osobním favoritem je song When we was fab, v němž se George vrací ke vzpomínkám na Beatles. Natočil k němu i super klip, ve kterém hostuje Ringo Starr.
Děkuji knihkupectví Megaknihy.cz za zaslání této krásné publikace, která zaručeně potěší každého fanouška skupiny Beatles. U mě už má rezervováno čestné místo v knihovničce :-).