Nazvala-li jsem březen měsícem knihy, pro dubnovou četbu by se možná hodil podtitul „měsíc braku“ :D. Nedá se nic dělat – vyčerpána lavinou dojmů z nové práce, sahala jsem ve volných chvilkách po velmi nenáročných knihách.
Agatha Christie – Zapomenutá vražda
Začneme zase po delší době jednou Agátou. Zapomenutá vražda je titulem, který Agáta napsala na počátku druhé světové války a uložila do trezoru ve své bance s tím, aby byl vydán až po její smrti – a tak se také stalo. Jedná se tak o definitivně poslední případ slečny Marplové :-). Hlavními hrdiny příběhu jsou mladí novomanželé Reedovi, kteří se čerstvě přistěhují do malého přímořského letoviska v jižní Anglii, kde si zakoupí dům. Mladá paní se však od počátku nemůže zbavit dojmu, že v domě již kdysi byla… a stala se zde svědkem vraždy. Vzhledem k tomu, že od té doby uplynulo téměř dvacet let, „vyšetřování“ je komplikované a stop velmi málo. Podezřelých se nakonec vyrojí celá řada, samozřejmě je všechny zavrhnu a myslím si na někoho jiného, abych v závěru zjistila, že vraždu spáchala úplně jiná osoba, od které proklatá Agáta bravurně odvedla pozornost. Achjo, zase mě dostala :D!!!
Iva Hercíková – Trest
Trest jsem si rozečetla během Velikonoc v KM, kdy jsem měla chuť na něco oddechového, ale knihovna byla bohužel zavřená, a tak nic vhodnějšího, než tituly z domácí knihovničky, nebylo v dosahu. Jedná se o pokračování slavného románku Pět holek na krku. Jeho děj si sice už příliš nepamatuju, ale vzhledem k tomu, že knížky na sebe navazují spíš volně, to nepředstavuje až tak velkou překážku. Na těchto starých retro románcích mám ráda hlavně uhlazený jazyk :D. Co mě na knížce naopak štvalo byla absence sympatických postav. Vyloženě mě vytáčelo, jak se hlavní hrdinka Nataša neustále podceňuje a trápí z mého pohledu úplně zbytečnýma věcma. Nejvíc hrotila to, jak se musí pořád před svým okolím přetvařovat. Dál jsem vůbec nechápala, proč se vůbec baví s těma dalšíma čtyřma holkama, když to jsou hrozně závistivé a nepřející kravky, které jí neustále dělají nějaké nepříjemnosti :D. Na odreagování super věc, pokud od toho moc nečekáte ;-)…
Stanislav Rudolf – Údolí krásných žab
O třídu béčkovější autor dívčích románků je Stanislav Rudolf. (Muž, píšící četbu pro puberťačky, je podle mě docela zvláštní úkaz – napadlo vás to někdy :-)?) Údolí krásných žab nicméně patří k tomu lepšímu, co kdy napsal. V tomto případě jazyk chválit nemůžu – Rudolf se slangovějšími výrazy asi snaží přiblížit věku svých hrdinů a potenciálních čtenářů, leč občas to působí spíš trapně :D. Na druhou stranu, zápletka je docela zajímavá. Knížka byla i zfilmovaná (najdete ji na youtube) a spousta lidí si v komentářích na ČSFD pochvalovala, jak díky tomuto filmu zavzpomínali na časy, kdy jezdívali na pionýrské tábory :D. Já tuhle nostalgii sice necítím, ale film mi přišel povedený a hlavní hrdinka v něm působila mnohem sympatičtěji, než v knize :-).