Mlha přede mnou, mlha za mnou

Pobyt v (sub) tropické zemi jsem si opravdu užívala. Nejen že jsme za sebou v Čechách nechali sychravé listopadové počasí, ale vyhovovala mi i místní vysoká vlhkost, díky níž se mi na Taiwanu velice dobře dýchalo. Místní klima mělo ovšem i své stinné stránky… Třeba tu, že jsem se po první noci vzbudila s dredem na hlavě. A zaboha se nedal rozčesat, byť jsem si na hlavu lila hektolitry kondicionéru. (O mých útrapách s vlasy si asi brzy počtete v rubrice DROGa.) Tím to ale nekončilo. Dalším následkem vysoké vlhkosti bylo třeba to, že se nám zkroutily cestovní pasy nebo rozlepily papírové krabičky. A vyprané oblečení tady usušíte až v okamžiku, kdy si ho vezmete na sebe 😀

V pondělí jsme se každopádně museli připravit na lehkou změnu počasí – vyrazili jsme totiž  do národního parku Yangminshan, který se sice nachází hned za branami Taipei, nicméně leží v zalesněných horách, které sahají do nadmořské výšky 1120 m. Park vznikl vulkanickou aktivitou, což vysvětluje obrovskou koncentraci horkých (sirných) pramenů v této oblasti. Nejen, že to tady hezky bublá, ale taky to tu pěkně smrdí po síře 😀 Každopádně když vás ovane horký výpar, je to moc příjemné – obzvlášť pokud vás tu také zastihne déšť a mlha jako nás.

Bublající prameny
Bublající prameny

V Yangminshanu nám počasí opravdu nepřálo – přestože dole v Taipei bylo příjemně, sotva jsme vyjeli nahoru, všechno se zahalilo do husté mlhy a nebylo vidět na krok.

Mlha přede mnou, mlha za mnou
Mlha přede mnou, mlha za mnou

Z původního plánu jít túru na vrchol Mt Qixing tedy nakonec sešlo, protože bychom se slibovanými panoramaty stejně nepokochali. Rozhodli jsme se tedy vrátit zpátky do města a zpravit si náladu na nejstarším nočním trhu v Taipei na Raohe Street.

Noční trh na Raohe Street
Noční trh na Raohe Street

Raohe mě naprosto nadchlo! Tolik různých jídel a nápojů na jednom místě, že jsme nevěděli, co zkusit dřív. A protože jsme sem dorazili docela hladoví, zkusili jsme toho skutečně dost :D!

Lampiony
Lampiony

Já začala naprosto neasijsky waflí, po které následovala grilovaná chobotnice, mangový džus, neuvěřitelně dobrá a neuvěřitelně zmrzlá mangová zmrzlina, polévka z vepřových žeber, která je prý specialitou tohoto trhu, nebo nápoj ze třtinového cukru. Nakoupili jsme tu také několik suvenýrů, třeba typické taiwanské sladkosti mochi, které se vyrábí z rýžového těsta. A těch krásných ethno obchůdků se soškami, kterých tu měli!

Péťova chobotnička
Péťova chobotnička

Na nočních trzích jsme si opravdu pochutnávali. Musím ale dodat, že jsme byli od prvního okamžiku také moc nadšení z místních pekárniček, které nabízí velice pestrý sortiment sladkého i slaného pečiva všemožných příchutí. A všechno vypadá tak lákavě a skoro až francouzsky :D! Taky jsme si moc oblíbili sushi trojhránky z obchodů 7Eleven, které jsme si kupovali jako svačinku na cesty. Vyzkoušeli jsme snad všechny místní druhy 😀

Naše první snídaně na Taiwanu
Naše první snídaně na Taiwanu

Následující den už nás čekalo rozloučení s Taipei, vyzvednutí auta v půjčovně a naše dobrodružná cesta po ostrově mohla začít…

40 sekund

Na neděli jsme si naplánovali prohlídku Národního palácového muzea, které ukrývá naprosto unikátní sbírku čínského umění. Najdete zde poklady malířství, kaligrafie, sochařství, keramiku či náboženské předměty, v řadě případů velice staré – některé dokonce až z neolitu! Sbírka je natolik rozsáhlá, že vystavované předměty se často střídají. Stálé místo zde mají pouze ty nejzajímavější exponáty, jako např. slavné nefritové zelí. V muzeu se nesmí fotografovat a nepustí vás tam ani s batohem – ten si musíte odložit do skříňky.

Národní palácové muzeum
Národní palácové muzeum

V muzeu jsme strávili celé dopoledne, pak už nás vyhnal hlad – jak typické 🙂 Vydali jsme se tedy do japonské restaurace, kterou nám doporučil Julien, přítel Mendy. Jedná se o restauraci, která se specializuje na pokrmy ve stylu „hot pot“, což v praxi znamená, že každý stoleček tu má svou vlastní plotýnku, ve které se vaří hrnec s vývarem a v něm si hosté sami připravují objednané jídlo, které je… ano, syrové. Takže než Péťa vygůglil, co to ten hot pot vlastně znamená, už jsem měla polovinu ovoce a zeleniny snědenou a hladově jsem se vrhala i na plátky syrového masa, které vypadaly jako sušená šunka :D. Naštěstí včas zakročil sympatický pár u vedlejšího stolu, který už se na náš amaterismus asi nemohl koukat a ochotně nám začali vysvětlovat, jak hot pot vlastně funguje a jak dlouho máme jednotlivé položky ve vývaru vařit, případně co se kombinuje s jakou omáčkou. Po tomto úvodním trapasu už jsme tedy zhruba věděli co a jak a mohli jsme si vychutnat vynikající vývar spolu s dalšími ingrediencemi. Co mi ale jednoznačně chutnalo víc než celý hotpot, bylo osvěžující mangové smoothie, které jsme si objednali k jídlu – nikdy jsem nic tak dobrého nepila!

Hot pot amatéři :D
Hot pot amatéři 😀

Po obědě jsme pokračovali k Čankajškově pamětní síni. Tento grandiózní památník je dokonalým příkladem palácového stylu a k jeho hlavní síni musíte vystoupat po 88 schodech, které reprezentují věk, v němž tento autoritářský vůdce zemřel.

Čankajškův památník
Čankajškův památník

Každou hodinu zde probíhá střídání stráže, které je zajímavou podívanou. Uvnitř památníku se pak nachází expozice věnovaná Čankajškovi. Z vrcholku památníku je krásný výhled na Náměstí svobody, Národní divadlo a koncertní síň.

Národní divadlo
Národní divadlo

Další kulturu jsme se rovněž rozhodli proložit gastronomií, a tak jsme se vydali do kavárny, která se specializuje na pokrmy z čaje matcha. Výroba tohoto čaje je prý jednou z nejnáročnějších metod produkce čajů na světě. Čtyři týdny před sklizní se pole, kde se čaj pěstuje, úplně zastíní. Rostlina, která je v té chvíli téměř v úplné tmě, kompenzuje nedostatek světla intenzivní produkcí chlorofylu. To činí listy bohatší na aminokyseliny a typická je pro ně smaragdově zelená barva. Z prášku matcha se pak vyrábí různé dezerty, pudingy nebo třeba zmrzlina, která je skutečně vynikající. Ochutnali jsme hned několik dobrot a všechny byly moc dobré. Jediné, co mi na asijských dezertech přijde šílené, je záliba místních přidávat do všeho želatinu a podobné měkké věci (viz bubble tea) nebo… červené fazole. Ano, čtete správně, luštěnina v kombinaci se sladkým, je fakt zlo. Matcha samotná je ale vynikající a můžete se s ní setkat i v českých čajovnách.

Matcha!
Matcha!

Po občerstvení jsme pokračovali znovu k budově Taipei 101, tentokrát s cílem podívat se až nahoru do 89. patra, kde je vyhlídková plošina. Nahoru jsme se nechali vyvézt unikátním tlakem řízeným výtahem. Ten jede rychlostí 1010 m/min a cesta z přízemí tak trvá pouhých 40 sekund! Je to naprosto neuvěřitelná rychlost – mně během té chvilky docela zalehly uši jako v letadle.

Schody do nekonečna...
Schody do nekonečna…

Teprve při pohledu z vyhlídky jsem si uvědomila, jak je Taipei 101 vysoký. Bostonská Prudential Tower se svými 228 metry by vedle něj vypadala trapně malinká. A na rozdíl od Prudential Tower mi pohled z 101 nedělal úplně dobře :D. Přesto jsme se odvážili vylézt ještě o 2 patra výš, kde se nachází venkovní plošina. Z důvodu obrovského smogu jsme ale stejně neviděli o moc víc, než co nám nabízela prosklená vyhlídka v 89. patře. Vydali jsme se tedy raději prozkoumat obrovskou zatěžovací kouli zavěšenou na mohutných lanech, která zajišťuje stabilitu budovy při zemětřeseních.

Zatěžovací koule
Zatěžovací koule

Musím podotknout, že se nám velmi osvědčilo vyrazit na vyhlídku až cca hodinu před zavíračkou. Stihli jsme si všechno v klidu prohlídnout, ale hlavně už tam nebyli skoro žádní turisti, což bylo skvělé. Po tomto zážitku už nás čekala jen cesta zpátky do našeho bytečku a čerpání síly na následující den. Než jsme se nadáli, byl před námi náš poslední den v Taipei. Jak jsme ho strávili se dozvíte v příštím článku 🙂

V regionu čaje

Maokong je hornatý region v jižní části Taipeie, který je známý svými čajovými plantážemi. Vlastně to byla po určitou dobu největší čajová pěstitelská oblast na Taiwanu. Nachází se na okraji města, takže nejprve je potřeba dojet na konečnou metra k taipeiské zoo, a poté se jede nahoru ještě asi 20 minut lanovkou. Některé kabinky mají prosklenou podlahu, takže pokud trpíte závratí, dobře si vyberte, do které si sednete :D. Výhled je to ale každopádně dechberoucí. My vyjížděli celkem brzy ráno, kdy bylo město ještě trochu zahalené v oparu, ale i tak to byla moc krásná (žaludek trochu rozhoupávající :-)) podívaná.

v_regionu_caje_1

Než jsme dojeli nahoru, už jsme měli samozřejmě zase hlad, takže jsme si u jednoho z mnoha místních stánků koupili smažené chobotnicové kuličky na špejli a vyrazili na procházku okolo čajových plantáží.

Do oblasti Maokong město v poslední době investovalo hodně peněz za účelem posílení cestovního ruchu a je to znát. Turistické stezky jsou hezké a upravené. My jsme ale zatoužili vydat se trochu hlouběji „do džungle“, a tak jsme zvolili o něco náročnější trail ke skalnímu chrámu a vodopádu Silver Stream Waterfall.

v_regionu_caje_3

Tady jsme poprvé pocítili, jak odlišná je místní fauna a flora. Krom husté bujné vegetace a komářích náletů jsme tu spatřili taky největšího pavouka našeho života. A to jsme ještě netušili, že tenhle kousek je docela malej oproti tomu, co uvidíme o pár dnů později u jezera Sun Moon Like :-D…

v_regionu_caje_4

Na procházce nám pěkně vytrávilo, takže jen co jsme se dostali z divočiny zpět na hlavní silnici, kterou lemují stánky s jídlem a restaurace, zatoužili jsme dát si nějaký dobrý oběd. Vybrali jsme si jednu vychvalovanou restauraci s krásným výhledem do údolí (a poté, co opadl opar, zjistili jsme, že nabízí dokonce krásný výhled na mrakodrap Taipei 101) a objednali si menu podle obrázku. Asi nemusím vůbec zdůrazňovat, že následovala královská hostina :D.

v_regionu_caje_2

Polévku, v níž plavaly nějaké neznáme houby, jsem z opatrnosti přeskočila, ale vyřádila jsem se na dalších chodech. Kuřecí roláda, zeleninový salát, tofu ve sladkokyselé omáčce, krevety a hlavně nejlepší rýže mého života s jasmínovými květy… Rozhodně to byl jeden z top gastro zážitků naší dovolené. Jako dezert jsme ještě dostali nanuk, jak jinak, než s příchutí čaje, a odkulili jsme se zpátky ke stanici lanovky.

Protože na lanovku se stála hrooozně dlouhá fronta a my chtěli ten večer ještě stihnout fotku Taipei 101 v západu slunce, zvolili jsme rychlejší dopravní prostředek, a sice minibus. Jízda narvaným minibusem v horských serpentinách si co do dobrodružnosti vůbec nezadala s ranní adrenalinovou cestou lanovkou. Každopádně jsme tím ušetřili dost času a mohli jsme pokračovat rovnou na Sloní horu – místo, odkud jsou foceny snad všechny záběry Taipei 101 na pohlednicích :-). A že to je záběr, který chce zachytit skutečně každý, nás přesvědčily davy převážně mladých lidí, které proudily na horu společně s námi. Naštěstí jsme si ještě zvládli ukořistit poměrně slušné místo pro náš fotoaparát, a pak už nezbývalo než čekat, až slunce zapadne a Taipei 101 se rozsvítí. (Každý den v týdnu svítí jinou barvou.)

v_regionu_caje_5

Přestože už jsme byli po celém dni docela dost utrmácení, rozhodli jsme se, že když už jsme mrakodrapu tak blízko, půjdeme se k němu podívat. Taipei 101 je 508 metrů vysoká a svým tvarem připomíná bambusový stonek. Po mnoho let držela titul nejvyšší budovy světa. Hlavním vchodem dovnitř turisty nepustí, pokud tedy chcete jít na vyhlídku, musíte projít nákupním centrem, které stojí hned vedle a patří prý k těm nejluxusnějším v Taipei. My už byli docela unavení, a tak jsme se rozhodli nechat vyhlídku na jindy.

v_regionu_caje_6

Náš den jsme zakončili v nenápadné knedlíčkové restauraci, kde jsme poprvé ochutnali místní klasické knedlíčky plněné směsí mletého vepřového masa a pórku, které tu servírují v tradičních bambusových podnosech spolu se sójovou omáčkou a strouhaným zázvorem. Za pár peněz naprosto skvělý gastronomický zážitek! A já začínala pomalu chápat, proč na Taiwan spousta turistů jezdí hlavně kvůli jídlu 🙂

Den s Julií

Ráno po probuzení vedly naše první kroky k metru, kde jsme si potřebovali vyřídit Easy Card – kartu na městskou hromadnou dopravu, která funguje na stejném principu, jako třeba Oyster Card v Londýně. Nabijete penízky a vesele jezdíte, až dokud nedojdou 🙂 Při svém odjezdu kartu vrátíte v metru a dostanete zpátky svou zálohu ve výši 100 taiwanských dolarů.

Co se týče kurzu a obecně cen na Taiwanu: 1 TWD odpovídá cca 0,7 Kč. Ceny se pohybují v dost podobných hladinách jako tady v Čechách, o něco dražší je jen balená voda. Obecně si ale myslím, že Taiwan patří mezi vůbec nejlevnější země, jaké jsem kdy navštívila. Co může být trošku problém, je placení kartou. V sámoškách typu 7 Eleven je většinou neberou, v restauracích a hotelech jak kde, v obchodech se suvenýry např. až od určité sumy… No nebylo to úplně lehké a radši jsme si s sebou brali víc hotovosti. Vždy se dá ale platit kartou na benzínkách a naopak na noční trhy bez hotovosti ani nechoďte 🙂

To jsem ale trochu odbočila. S Julií jsme si dali sraz u buddhistického chrámu Longshan, který patří k nejvýznamnějším náboženským místům ve městě. Najdete zde několik síní, z nichž každá je zasvěcena jinému božstvu. Vzadu můžete například uctít Macu, bohyni moří, která je nejoblíbenějším božstvem na ostrově. Vdavekchtivé dívky se pro změnu modlí u Starého muže pod Měsícem a za pomoci věšteckých kamenů se pokouší zjistit, zda brzy potkají toho pravého :D. A na boha literatury zase stojí frontu studenti ve zkouškovém.

Longshan temple
Longshan temple

Chrám jsme prošli zatím jen tak v rychlosti a radši jsme se vrátili zpět k hlavnímu vchodu, abychom se neminuli s Julií. Setkání s ní bylo hrozně milé a přestože jsme s ní strávili jen několik hodin, bylo to moc fajn. Julia nás nejprve provedla chrámem a vysvětlila nám všechny rituály, které se tu odehrávají. A protože je velice starostlivá a mrzelo ji, že se nám kvůli svému stěhování do USA nebude moct věnovat déle, pořídila nám v chrámovém obchůdku dva amulety pro štěstí 🙂 A už teď můžu říct, že fungovaly skvěle, protože trable se nám na téhle dovolené skutečně vyhýbaly.

den_s_julii_2

Poté, co jsme si prošli chrám, zavedla nás Julia na nedaleký trh a do historické čtvrti Bopiliao plné cihlových budov z období dynastie Čching, která často slouží jako kulisa při natáčení filmů. Sami jsme byli svědky natáčení nějakého záběru a Julia tam dokonce zahlédla jednoho známého herce :D.

Bopiliao
Bopiliao

Poté jsme nasměrovali naše kroky k restauraci, kterou pro nás Julia vybrala. Cestou jsme se ještě zastavili v několika obchodech – zajímalo nás hlavně lokální ovoce, takže jsme si na ochutnání koupili třeba guavu (něco mezi naší hruškou a jablkem) nebo zelené mandarinky.

Tak co ochutnáme?
Tak co ochutnáme?

Restaurace zaměřená na plody moře vypadala na první pohled tak všelijak, ale jídlo bylo vynikající. Objednali jsme si nějaké polévky a ústřicovou omeletu se sladkokyselou omáčkou. Zatím jsem se ještě úplně nepřepnula z režimu evropského stravování, takže v polévce, kde plavaly všemožné mořské potvory, jsem se jen tak nimrala, zato ta omeleta byla úplně úžasná.

Prvotní rozpaky z asijské kuchyně
Prvotní rozpaky z asijské kuchyně

Taky jsme využili příležitosti a předali tu Julii nějaké dárky, které jsme jí přivezli – hlavně plyšového krtečka pro jejího půlročního Nathana, kterého nechala u rodičů v Taichungu. Během oběda jsme si povyprávěli všechny novinky a pak už jsme museli běžet do půjčovny aut, ve které pracuje Juliin kamarád a díky němuž jsme dostali na auto obrovskou slevu. Julia tu s námi prošla všechny formality a smlouvu. Její přítomnost pro nás byla k nezaplacení, protože personál v půjčovně neuměl moc anglicky (ano, divné, ale brzy jsme zjistili, že s angličtinou to na Taiwanu prostě vždycky nevyhrajeme).

Než jsme se nadáli, půlka dne byla fuč a Julia se musela vrátit rychlovlakem zpátky do Taichungu a pokračovat v balení kufrů. Bylo nám líto, že spolu nemůžeme strávit víc času, ale i těch pár hodin bylo lepší než nic a byli jsme jí moc vděční, že si našla čas přijet za námi až do Taipei, i když ji za pár dnů čekalo stěhování na druhý konec světa. Šli jsme Julii vyprovodit na metro, a protože jsme ještě nebyli tak moc unavení, rozhodli jsme se navštívit další chrámy, které se nacházely nedaleko.

Nejprve jsme zavítali do Konfuciova chrámu, který je krásným příkladem jižního stylu a taiwanského jemného zdobného umění. Konfuciánské chrámy obecně působí oproti až kýčovité přezdobenosti chrámů budhistických a taoistických trochu stroze, ale jejich atmosféra je mnohem klidnější.

Konfuciův chrám
Konfuciův chrám

Naprostým chrámovým skvostem, který při návštěvě Taipei rozhodně nesmíte vynechat, je opodál stojící taoistický Bao’an Temple. Tento chrám je plný vytříbených ukázek tradičního zdobného umění. Chrám byl založen už roku 1760 a v 90. letech prošel rozsáhlou renovací. Dnes je zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Chrám Bao'an
Chrám Bao’an

Jak si můžete všimnout z fotky, na tomto místě nás zastihla tma. Překvapivě ale v době jejího pořízení bylo teprve okolo šesté hodiny večer. Na Taiwanu se zkrátka stmívá brzy a je potřeba s tím počítat. Není to ovšem jen aktuální roční dobou – i v létě tu slunce zapadá třeba jen o hodinu později než v listopadu.

A protože už nám samozřejmě od oběda vytrávilo, rozhodli jsme se vydat za dalšími nejen gastronomickými zážitky na nedaleký noční trh v Shilinu. Shilin je trh spíš pro turisty, místní sem už prý moc nechodí, každopádně pokud chcete poznávat místní kuchyni, nasávat atmosféru a zjistit, jak moc smrdí „stinky tofu“ – lokální gastrospecialita, není lepšího místa, kde s tím začít.

My jsme si tu pěkně nacpali pupíky. Ochutnali jsme čerstvé ovocné džusy, smažená křepelčí vejce, jablka ve slanině, rajčata v cukrové polevě a ano, došlo i na bubble tea, které vymysleli právě tady na Taiwanu. A ano, bylo to hnusný a nedopili jsme to. Ale nemůžu říct, že bych Péťu nevarovala :-D! (Mou historicky první zkušenost s bubble tea si můžete připomenout v mém článku o návštěvě New Yorku.)

Rajčátka a švestky v polevě můžeme doporučit!
Rajčátka a švestky v polevě můžeme doporučit!

Na trhy se ovšem nechodí jenom jíst, ale třeba i za zábavou. Jakmile minete stánky s jídlem, ocitnete se na takové malé asijské pouti plné různých atrakcí a her. Neodolali jsme a zaplatili si jednu partičku Binga s kameny Mahiong O:).

Bude z toho Bingo?
Bude z toho Bingo?

Přímo uprostřed Shilinského trhu se nachází chrám Cixian zasvěcený bohyni Macu, v němž můžete obdivovat výjimečné kamenné a dřevěné rytiny. Současná podoba chrámu pochází z rekonstrukce v roce 1927.

Péťa a Macu
Péťa a Macu

Přestože trh v Shilinu je mimořádně zajímavé místo, ze všech těch pouličních smradů nás po čase začala pěkně bolet hlava, takže jsme usoudili, že nových vjemů už pro dnešek bylo dost, a nasměrovali jsme to zase zpátky do našeho útulného Airbnb pokojíčku načerpat síly na další den. Rozhodli jsme se zajet se podívat do míst, kde tady v Taipei pěstují čaj. A o tom zas příště 🙂

Zpátky do léta

Když jsem letos v květnu koukala z Bosporské úžiny poprvé na Asii, v hlavě už jsme s Péťou v té době nosili plán splnit si sen a konečně se podívat za Julií a Mendy na Taiwan. Přesnější obrysy tento plán dostal někdy na začátku září, kdy jsme u Emirates koupili letenky a vypůjčili v knihovně průvodce. O dva měsíce později jsme se ocitli v úplně novém světě. Ta pravá Asie, kterou jsme během tří neuvěřitelně krásných, ale vyčerpávajících týdnů poznali, nám toho nabídla tolik, že ještě dnes nejsem schopná všechny zážitky vstřebat. Budu se o ně s vámi dělit postupně. A myslím, že se opravdu máte na co těšit 🙂

Naše dlouhá cesta začala ve středu 4. listopadu, kdy jsme se SA busem vydali do Prahy. Z Ruzyně jsem letěla jenom jedinkrát v životě, když mi bylo šest. Od té doby tu to předpokládám dost zmodernizovali :-). Přestože se mi většinou na letištích čas děsně vleče, na této dovolené jsem nikdy neměla pocit, že bysme kdovíjak dlouho čekali. Buď šlo všechno velmi rychle nebo jsme dokázali čas efektivně vyplnit. Očekávanou premiérou pro nás byl let s Emirates, leteckou společností, která se těší velmi dobré pověsti, což byl také jeden z důvodů, proč jsme si je nakonec vybrali. A můžu říct, že to byla rozhodně skvělá volba. Emirates mají velice milé letušky (s rozkošnými kostýmky :)) a po dobu letu jsme nikdy netrpěli hladem, žízní ani zimou. V letadlech je navíc k dispozici bohatá filmotéka plná klasických filmových pokladů, která se mi zejména na zpáteční cestě postarala o příjemný let. Jen sluchátka doporučuju vzít si vlastní, ta jejich za moc nestojí 😉

První úsek naší cesty trval necelých šest hodin, poté nás čekalo mezipřistání v Dubaji. Tady na nás padla celkem velká únava. Odlétat jsme měli až za 4 hodiny, což mi přišlo nekonečné. Zdejší letiště má ovšem jednu super vychytávku! Kromě klasických míst k sezení je po letišti roztroušena i řada lehátek, což je něco, co mezi dvěma dlouhými lety věru potřebujete. Dubajské letiště je taky vyhlášené svou mrazivou klimatizací, takže budete ještě rádi za to, že s sebou do tropů taháte zimní bundu 🙂 Tak či tak jsme si tu nakonec dobře odpočinuli a než jsme se nadáli, seděli jsme v letadle, které už směřovalo rovnou do Taipei.

Cesta z Dubaje do Taipei mi ze všech letů, které jsme celkem absolvovali, utíkala asi nejpomaleji. Na jednu stranu jsem byla strašně unavená, na druhou jsem nedokázala udržet oči zavřené, jakmile začalo svítat a později, když se pod námi objevila Indie a pak Čína, jsem jen fascinovaně hleděla dolů. Okolo čtvrté hodiny odpoledne se z oblaků vyloupl hornatý ostrov, kterému portugalští mořeplavci dali název Ilha Formosa (Nádherný ostrov). Pilot nás ale svým kroužením ještě celkem dlouho napínal, než dostal povolení k přistání a my se po osmihodinovém letu konečně zase mohli dotknout pevné země. Teploměr ukazoval 29°C a naše radost neznala mezí 🙂

Konečně na Taiwanu!
Konečně na Taiwanu!

K mému překvapení nás čekalo imigrační kolečko, snímání otisků prstů a dotazy, kde přesně budeme bydlet. Poté, co jsme úředníkům ukázali naši Airbnb rezervaci (o Airbnb tam asi nikdy nikdo neslyšel), se vyptávali, jestli je ta Anny (naše hostitelka) naše kamarádka a pořád se z nás snažili vytáhnout jméno hotelu. Nojo, já zapomněla, že jsme vlastně jednou nohou v Číně 😀 Ale pak nás konečně propustili, u pásů už na nás osamoceně čekaly naše dva kufry a za branami letiště večerní Taipei.

Na letišti jsme ještě stačili směnit nějaké penízky, koupit si taiwanskou simkartu a nechat si poradit cestu do centra, kde jsme se měli setkat s naší hostitelkou Anny. Bydlení u Anny ve východní čtvrti Zhongshan bylo moc fajn. Byteček byl útulný a Anny, která se živí jako turistická průvodkyně, pro nás připravila i spoustu tipů, co bychom mohli v Taipei navštívit. Bohužel už jsem byla ten večer natolik unavená, že jsem její povídání pouštěla jedním uchem tam a druhým ven 😀 Jediným, na co jsme se ještě zmohli, byla sprcha a rychlý nákup v obchodě 7 Eleven na rohu. Těmito sámoškami jsou města na Taiwanu posetá, najdete je na každém rohu a sortiment je všude prakticky stejný. Každopádně pro nás byly vždy jistotou, když jsme potřebovali zahnat akutní hlad nebo žízeň. Voda z kohoutku na Taiwanu totiž není pitná (Taiwanci jsou zvyklí si ji filtrovat).

I přes únavu po dlouhé cestě se první noc ozval jet lag. Někdy ve dvě ráno jsme se probudili ve stavu „jsem fresh, hurá do města“, což se opakovalo ještě následujících pár nocí. Jinak mě ale celkem překvapilo, že jsem na sobě časový posun nijak výrazně nepocítila. Pro mě jsou prostě mnohem bolestivější ty cesty na západ 🙂

Na druhý den nás čekalo setkání s Julií, na kterou jsem se těšila ze všech holek Erasmaček nejvíc. O tom ale zase příště 🙂